Maksu- ja tolliamet väljastab maksuteate mootorsõidukimaksu tasumiseks isikule, kes on 1. jaanuari seisuga mootorsõiduki omanik või vastutav kasutaja.

Maksuteate väljastab amet hiljemalt 15. veebruariks e-teenuste keskkonnas. Maksukohuslastele on keskkonnas nähtav ka maksu arvutuskäik. Mootorsõidukimaks tuleb aasta jooksul tasuda kahes osas: pool maksusummast 15. juuniks ja ülejäänud osa 15. detsembriks. Soovi korral võib kogu maksusumma tasuda ühekorraga 15. juuniks.

Mootorsõidukimaksu on kõige lihtsam tasuda e-MTA-s, valides menüüst „Arvestus“ – „Maksmine“.

Enne tähtpäeva tasutud summa laekub ettemaksukontole, kust see arvestatakse maksude katteks automaatselt tähtpäevale järgneva päeva varahommikul. Sama maksetähtpäevaga kohustused tasutakse ettemaksukontolt nende tekkimise järjekorras.

Tähtajaks tasumata maksusummalt arvestatakse intressi 0,06% päevas. MTA-l on õigus algatada ka sundtäitmine.

Automaksu teade.

1. jaanuarist 2025 hakkas kehtima mootorsõidukimaks, mis koosneb kahest osast: iga-aastasest mootorsõidukimaksust ja ühekordsest registreerimistasust.

Mootorsõidukimaksu määr sõiduautodele hakkab koosnema kolmest osast:

  1. baasosa 50 eurot,

  2. massiosa.

  3. CO2 eriheite osa.

Elektriautode puhul koosneb aastamaks baasosast (50 eurot) ja massiosast. Kaubikute aastamaks koosneb baasosast (50 eurot) ja CO2 eriheite osast. Täiselektrilise kaubiku aastamaks on 30 eurot.

Aastamaksu määr sõltub ka sõiduki vanusest. Sõiduki maksusumma on väiksem, kui sõiduk on vähemalt viis aastat vana. Näiteks kui sõiduki esmasest registreerimisest on möödunud 20 aastat, tuleb sõidukilt tasuda aastamaksu üksnes 50 eurot.

Automaksu tuleb tasuda vaid siis, kui sõiduk on liiklusregistris

Iga-aastase maksu tasumise kohustus on tavaliselt sõiduki omanikul. Kui sõiduki omanik on liisinguandja, mitteresidendist füüsiline isik või juriidiline isik, kes ei ole Eestis registreeritud ja sellisel sõidukil on vastutav kasutaja, siis peab maksu tasuma vastutav kasutaja.

Maksumaksjate nimekiri läheb lukku igal aastal 1. jaanuari seisuga. Sel hetkel vaadatakse liiklusregistri andmetest, kes on sõiduki omanik või vastutav kasutaja. Kui sõiduk registreeritakse esimest korda Eesti liiklusregistris aasta kestel, siis on maksu tasumise kohustus isikul, kes on sel ajal sõiduki omanik või vastutav kasutaja.

Kui sõiduk kantakse esmakordselt registrisse aasta keskel, siis ei tule maksu tasuda kogu aasta eest, vaid see arvutatakse proportsionaalselt päevade arvuga, mis on jäänud aasta lõpuni.

Registreerimistasu määrab transpordiamet

Registreerimistasu tuleb maksta enne sõiduauto ja kaubiku Eesti liiklusregistris esmakordset registreerimist. Registreerimistasu tuleb maksta ka nende sõidukite pealt, mis on enne 2025. aastat kantud Eesti liiklusregistrisse, kuid mille pealt ei ole varem registreerimistasu makstud. Sellisel juhul on maksu tasumise kohustus enne omanikuvahetust.

Erandina ei tule registreerimistasu maksta, kui sõiduki omanikuks saab liisingulepingu lõppemisel liisinguandja asemel isik, kes oli liisingulepingu kehtivuse ajal kantud vastutava kasutajana liiklusregistrisse, või on sõiduk omandatud pärimise teel. Kui aga selline sõiduk hiljem müüakse, siis loetakse seda esmakordseks omanikuvahetuseks ja tasuda tuleb registreerimistasu.

Tasumisele kuuluva registreerimistasu summa määrab transpordiamet pärast sõiduki registreerimiseelset tehnonõuetele vastavuse kontrolli tegemist ja enne sõiduki omanikuvahetuse registrikande toimingut. Registreerimistasu tasumine omanikuvahetuse puhul hakkab toimuma transpordiameti e-teeninduse kaudu sarnaselt riigilõivu tasumisele. See tähendab, et sõiduki müüja ja ostja peavad omavahel kokku leppima, kes registreerimistasu maksab, ja vastavalt ka e-teeninduses juhiseid järgides toimima.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena