RMK kulutas ettevõtjate aega, tegi kannapöörde ning asub korraldama hoopis hiigeloksjoneid
(55)Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) teatas täna, et kõik viis puidu väärindamise tehase rajamisest huvitatud ettevõtet läbisid hindamisprotsessi edukalt, kuid punktid jagunesid sedavõrd võrdselt, et ühtegi selget võitjat ei olnud võimalik välja kuulutada.
Seetõttu otsustas RMK korraldada kolm oksjonit erinevat tüüpi puidule, kus huvilised saavad alates 2028. aastast tarnitava puidu nimel enampakkumisi teha.
Oksjonitel saavad osaleda vaid need viis ettevõtet, kes läbisid eelneva hindamisprotsessi. Nendeks on VKG Fiber OÜ , Horizon Tselluloosi ja Paberi AS, Fibenol OÜ, Power2X B.V ja Biojet AS.
RMK algne eesmärk oli leida pikaajalised partnerid, kellele müüa väheväärtuslikku puitu, mida saaks Eestis kohapeal väärindada, selle asemel, et see ekspordiks läheks. Selleks kuulutati 2024. aasta alguses välja konkurss, millega otsiti huvilisi puidu biokeemilise väärindamise tehase rajamiseks. Huvilistel tuli esitada äriplaan ja läbida mitu hindamisetappi.
Ministeeriumide, ülikoolide, RMK ja Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse ekspertidest koosnev komisjon esitas hindamistulemused RMK juhatusele, kes otsustas avalikkusele mõneti ootamatult, et võitjaid välja ei valita, vaid kõik osalejad suunatakse järgmisesse etappi, kus tuleb esitada oma hinnapakkumine tänavuse aasta esimeses kvartalis toimuval oksjonil.
RMK juhatuse esimees Mikk Marran rõhutas, et puidu biokeemiline väärindamine on Eesti jaoks väga oluline teema ja enampakkumine on kõige läbipaistvam ja õiglast hinda andev viis riigile kuuluva vara müügiks.
„Enampakkumised planeerime läbi viia veebruari jooksul. Siduva leppe või lepeteni loodame jõuda pärast seda paari kuu jooksul. Olen optimistlik ja loodetavasti kuuleme juba käesoleva aasta jooksul meile oma puiduväärindamise äriplaane tutvustanud ettevõtjatelt ka esimesest investeerimisotsusest,“ lausus ta.
RMK lähtub omaniku ootusest ja sellele tuginevast strateegiast: riigimetsast varutud puit olgu maksimaalselt Eestis koha peal väärindatud.
„Ettevõtjate äriplaanide hindamisprotsess andis kindluse sellest, et kõik viis äriplaani on teostavad. Igal juhul oleme sammu lähemal sellele, et veel enne käesoleva kümnendi lõppu ei liigu enam paberipuidu koormad Eesti sadamatest väärindamata kujul Skandinaaviasse, vaid biotehasega loodud lisandväärtus jääb kodumaale,“ lisas Marran.
Enampakkumisse kaasab RMK ettevõtjad järgmistes sortimentides, võttes arvesse ettevõtete äriplaanide spetsiifikat, et tagada sortimentide osas hinnakonkurents:
Kuuse- ja männipaberipuit orienteeruva mahuga 360 000 m3 aastas, pakkujateks VKG Fiber OÜ ning Horizon Tselluloosi ja Paberi AS;
Kasepaberipuit orienteeruva mahuga 340 000 m3 aastas, pakkujateks VKG Fiber OÜ ning Fibenol OÜ;
Hakkpuit raidmetest ja võsast orienteeruva mahuga 140 000 m3 aastas, pakkujateks Biojet AS ning Power2X B.V.
Jaotuse otsus enampakkumise läbiviimiseks põhineb kahel asjaolulul. Esiteks see, millisest puidusortimendist ettevõtjad huvitatud on. Teine asjaolu on kaskaadkasutus, ehk sellest põhimõttest lähtuvalt tuleb eelistada puidust majanduslikult kõrgema väärtusega toodangu valmistamist.
Hindamise tulem
Mullu veebruaris avaldatud müügiteatega andis RMK kõigile potentsiaalsetele arendajatele teada, et tal on aastas turule pakkuda ca 700 000 kuupmeetrit vähemväärtuslikku puitu, eeskätt paberipuitu, mis seni on liikunud riigist laevadega välja, ning kuni 140 000 kuupmeetrit raidmetest ja võsast hakkpuitu.
Müügipakkumisele laekus biotehase rajamisest huvitatud ettevõtjatelt viis sooviavaldust, mille esitasid Fibenol, Biojet, Horizon, Power2X ja VKG Fiber.
Komisjoni tegevuse käigus avaldasid ettevõtjad eeltingimused ja ajaraami RMK-ga lepingu sõlmimiseks, mis on vajalikud investeerimisotsuse tegemiseks.
„Ettevõtted ootavad kõige varasemalt 2025. aasta esimeses kvartalis kestvuslepingut või muud dokumenti, kus oleks määratletud RMK poolt tarnitava puidu maht, hinnastamine ning lepingu kehtivus. Üldistatult ootavad kõik ettevõtted kindlust nii koguse kui hinna osas,“ lisas Kaing.