1. jaanuarist Eestis kehtiva mootorsõidukimaksu seaduse kohaselt arvutatakse iga sõiduki maksusumma individuaalselt. Erinevate kategooriate sõidukite maksusumma määratakse baasosa, CO2 emissiooni ja täismassi põhjal.

Hiljemalt 15. jaanuariks peaksid kõik autoomanikud, kelle sõiduk oli 1. jaanuari seisuga liiklusregistris, saama maksu- ja tolliameti (MTA) e-teenuste keskkonnas e-MTA oma sõiduki kohta maksuteate.

Automaksu suurust on võimalik välja arvutada ka transpordiameti ja maksu- ja tolliameti kalkulaatoritega. Mõlema keskkonna puhul tuleb kalkulaatorisse sisestada sõiduki registreerimisnumber ning programm arvutab mootorsõiduki aastamaksu automaatselt välja.

Sisestades kumbagi kalkulaatorisse sama auto numbri, võivad vastused aga erineda. MTA tulumaksu osakonna teenusejuht Avely Raid-Lelov ja transpordiameti kommunikatsiooniekspert Karl-Joosep Küngas selgitasid, millest kahe keskkonna erinevused tulenevad.

Kalkulaatori kasutamisel tuleb jälgida kuupäeva

Avely Raid-Lelovi sõnul arvutab maksu- ja tolliameti mootorsõidukimaksu kalkulaator maksu ainult terve kalendriaasta eest. Transpordiameti kalkulaatoriga mootorsõidukimaksu ja registreerimistasu arvutamisel tuleb jälgida kuupäeva, mis on sisestatud väljale „Registreerimistasu ja aastamaksu arvutamise kuupäev“.

„Kui soovite transpordiameti kalkulaatoriga arvutada 2025. aasta aastamaksu suurust (mida pakub maksu- ja tolliameti kalkulaator), siis sisestage sinna 31.12.2024,“ lisas ta.

Transpordiameti kommunikatsiooniekspert Karl-Joosep Küngas täpsustas, et transpordiameti mootorsõidukimaksu kalkulaatoris on võimalik sarnaselt maksu- ja tolliameti lahendusele arvutada sõidukite aastamaksu täisaasta eest. „Selleks tuleb registreerimistasu ja aastamaksu arvutamise kuupäevaks määrata 31.12.2024. Transpordiameti kalkulaator pakub aga võimaluse inimestele, kes soovivad 2025. aastal soetada uue sõiduki, näha, milline on potentsiaalne aastamaks olenevalt ostukuupäevast,“ selgitas Küngas.

Ta lisas, et selline võimalus on tekitatud neile, kelle sõiduk on hetkel peatatud kandega staatuses või ajutiselt kustutatud, et sõiduki taaskasutusele võttes oleks võimalik arvutada oma olemasoleva sõiduki aastamaks, millest on juba maha arvutatud summa, mil sõiduk püsis peatatud kandega staatuses või oli ajutiselt kustutatud.

Transpordiameti kalkulaatorit soovitab Avely Raid-Lelov kasutada juhul, kui soovitakse teada täpset aastamaksusummat Eestis esmaregistreeritud sõiduki puhul. Aastamaksu arvutamiseks tuleb selles kalkulaatoris muuta kuupäevi vastavalt eelkirjeldatule.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena