Kaubanduskoda ja tööandjad käibemaksutõusu tagasi ei pööraks
Arvestades tekkinud olukorda, kus enamik ettevõtjaid on käibemaksumäära tõusuga seoses juba muutnud maksuarvestust, raamatupidamisprogramme ja toodete hindu, ei pea kaubanduskoda ja tööandjate keskliit enam mõistlikuks maksumäära tagasiulatuvalt muutma hakata. Käibemaksu koheselt uuesti muutma hakates tähendaks see ettevõtjatele täiendavaid kulutusi ning nõrgestaks vähenenud stabiilsust, teatasid kaubandus-tööstuskoda ja tööandjad.
„Maksumäära taastamine ei aitaks juba jõustunud muudatusi ning nende mõjusid olematuks muuta, küll aga destabiliseeriks juba niigi pingelist olukorda ettevõtluses,“ sõnas koja juhatuse esimees Toomas Luman.
Küll tuleb käibemaksu tõusu mõju eelarvele ja majandusele lähimal ajal kindlasti analüüsida ning seejärel ei ole enam sugugi võimatu, et tuleb tulla ka tagasi maksumäära alandamise juurde.
Ettevõtlusorganisatsioonide hinnangul peaksid valitsus ja riigikogu õiguskantsleri märkusi väga tõsiselt võtma ning edaspidi õigusriigi põhimõtteid iga õigusakti vastuvõtmisel arvestama. „Kriisiaegsetes valitsuse ja riigikogu otsustes on kaalul Eesti majanduse stabiilsus ja usaldusväärsus. Seda peavad arvestama nii ajahätta jääv valitsus kui paraku ka ettevõtjad,“ sõnas Luman.
Tööandjate keskliidu volikogu esimehe Enn Veskimägi hinnangul on lubamatu, et riigieelarve tasakaalustamiseks vajalikud otsused jäävad pidevalt hiljaks. „Vabariigi valitsus ja riigikogu võinuks maksulaekumiste vähenemisele reageerida palju kiiremini, kuivõrd juba aasta alguses oli selge, et olukord majanduses halveneb jätkuvalt ega parane lähiaastail oluliselt,“ ütles Veskimägi.