Kuressaare tollipunkt tahab kohtusse kaevata laevaomanik Lauri Kivirai, kes on põllumajandustehnikat Rootsist Saaremaale vedades jätnud väidetavalt täitmata tollinõuded ning maksmata riigimaksud.

Kuressaare tolliametnikud keelasid pühapäeval Roomassaare sadamas Rootsist laevaga Arabella Saaremaale põllumajandustehnikat toonud eraettevõtjal Lauri Kiviraiul masinaid maha laadida, sest nende hinnangul on mees aastaid hiilinud kõrvale tollieeskirjadest.

Kuressaare tollipunkti juhataja Mart Kiisa sõnul oli adra ja kahe kombaini mahalaadimiskeeld esimene samm sundida laevaomanikku tollipabereid täitma ning sisseveetavalt kaubalt makse maksma.

"Soovisime lõpuks lõpetada olukorra, kus inimene sisuliselt eirab tolli," ütles Kiisa. Tema sõnul on teada paarkümmend juhtumit, mil Kivirai on tollinõudeid täitmata jättes toonud Rootsist põllumajandustehnikat.

"Oleme andnud paar värskemat juhtumit analüüsida tolliameti juristile, kes hindab nende kohtukõlblikkust. Võimalik, et see toob kaasa ka aastataguste juhtumite kohtuarutelu," ütles tolliülem.

Kiisa kinnitusel keelas toll pühapäeval masinate laevalt mahalaadimise sisseveodokumentide puudumise tõttu. "Kivirai ropendas kogu vestluse ajal ning kui ma hakkasin laevalt maha astuma, katsus mind veel ka tuharast," väitis Kiisa, kes kaalub Kivirai kohtusse kaebamist ametiisiku solvamise pärast. "Ma usun, et tema isiksus pakub kindlasti tugevat huvi psühhiaatritele," lisas Kiisa.

Ehkki Lauri Kivirai ajas adra ja kahe kombaini sisseveodokumendid esmaspäevaks korda ning sai masinate mahalaadimisloa, kaalub ta ka omalt poolt tolliametnike kohtusse kaebamist talle tekitatud kahju hüvitamiseks. Laevaomanik pidas tolliga tekkinud probleemide põhjuseks konflikti Kiisaga.

"See kirbutsirkus on kestnud juba viis-kuus aastat ning lõppu pole nähagi," leidis Kivirai. "Kauba mahalaadimisega viivitamine tähendas mulle enam kui ööpäev ajakadu. Laev seisis kasutult ja pidi maksma ilmaaegu kaimaksu. Kavatsen tollilt kahju sisse nõuda."

Laevaomaniku sõnul ei ole ta põllumajandustehnikat Saaremaale tuues kunagi seadust rikkunud ning pidas talle esitatud pretensioone bürokraatia ilminguks. "Ma ei kavatse siin niisama seista ja vaadata, kuidas mulle pähe istutakse," lisas ta.

Kiisa sõnul tegutseb toll seadusega kooskõlas ning soovib lähinädalate jooksul kaevata Kivirai kohtusse varasemate juhtumite põhjal, mil too jättis tollidokumendid vormistamata ja maksud maksmata.

OLIVER RAND