Statistikaamet teatas eile, et Eesti keskmine brutopalk oli tänavu teises kvartalis 7417 krooni, eelmisel aastal samal ajal teenis keskmine töötaja 6915 krooni. Samas alla 50 töötajaga ettevõtetes oli keskmine palk tänavu teises kvartalis 6319 krooni ning palgakasv eelmise aastaga võrreldes vaid napp 100 krooni. Avalikus sektoris on palk aastaga paranenud aga peaaegu 1000 krooni võrra.

Statistikaameti palgastatistika talituse juhataja Mare Kusma sõnul tõmbab väikeettevõtete selline olukord alla kogu keskmise palga kasvu. “Kui viimastel aastatel on keskmise palga tõus kogu aeg stabiilselt olnud 10 protsendi piires, siis nüüd enam tänu väikeettevõtlusele ei ole,” ütles Kusma. “Põhjust on väga raske öelda, sest ega meie ei uuri ettevõtetelt, miks nad palka ei tõsta.”

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi nõuniku Katrin Uudekülli sõnul võib taoline vahe olla põhjustatud sellest, et väiksematesse ettevõtetesse võetakse tööle madalama haridustasemega töötajaid, kellele makstakse ka väiksemat palka.

“Et tihedas konkurentsis ellu jääda, tuleb tööjõukulusid tagasi hoida,” sõnas Uudeküll, rõhutades, et tegelikult pole netosissetulekute kasv ka väikeste firmade töötajatel aeglustunud, sest vähenenud on tulumaksuvaba miinimum. “Lihtsalt eraettevõtluses tuleb kasumlikkusega arvestada ja otsida igasugu võimalusi. Ei saa öelda, et riigiametnike palgad lähevad eest ära.”

Uudekülli hinnangul on väikeettevõtlus praegu Eestis asendumas suurte firmadega. “Väikesed nurgapoed kaovad ära ja asemele tulevad suured kaubanduskeskused. Ellujäämiseks tuleb leida oma nišš.”

Alla 50 töötajaga ettevõtted moodustavad statistikaameti keskmise palga uuringuteks kasutatavast valimist üle poole, neid kaasatakse 4500. Kokku küsitletakse 7400 ettevõtet, asutust ja organisatsiooni. Keskmine brutopalk oli aprillis 7011 krooni, mais 7266 krooni ja juunis 7923 krooni.