"Läti paistab silma kolmest kõige nõrgemana, sest väga suur on riigi välisvõlg ja jooksevkonto puudujääk on suur," kommenteeris Brown Brothers Harriman & Co juhtiv valuutastrateeg Win Thin, kirjutas Baltic Course. "Nakkuse levimise võimalus nende kolme vahel on nii suur, et juhul kui Läti murdub, ei suudaks teised enam vastu panna."

Kokku triljonit dollarit haldav suletud partnerite ringile kuuluv USA pank Brown Brothers Harriman & Co asutati aastal 1931. Kaheksa kümnest panga asutanud partnerist kuulusid Yale'i tippülikooli tudengite hulgas tegutsevasse salaühingusse Skull & Bones (Pealuu & Kondid). Üks kümnest algsest partnerist oli hilisema USA presidendi George H. W. Bushi isa Prescott S. Bush. Panga teenuseid kasutavad paljud fondid, riskifondid, varahaldajad, pangad ning kindlustusettevõtted.

Kriisiprohvet: surve devalveerimiseks on tugev

Läti, Eesti ja Leedu on praegu tugeva surve all, mis võib neid sundida järgima Venemaad ja Kasahstani oma rahvusvaluuta devalveerimise teel, ütles möödunud nädalal ka New Yorgi ülikooli professor Nouriel Roubini. Teda tuntakse hüüdnimega Dr Doom (dr Häving), sest ta suutis käimas olevat USA majanduslangust üsna täpselt ette ennustada juba 2006. aastal.

Thini sõnul võivad kahanevad reservid Balti riike sundima valuutat devalveerima. Jooksevkonto puudujääk ulatub Lätil praegu 168 miljoni dollarini, riigi reservid on kahanenud juulist saati 27 protsendi võrra ehk 4,7 miljardi dollarini (vastavalt Läti keskpanga andmetele 31. jaanuari seisuga).
Eesti reservid on kahanenud möödunud aasta teise poole jooksul 5 protsendi võrra, 3,9 miljardi dollarini ning Leedu omad 13 protsendi võrra, 6,3 miljardi dollarini, näitavad Rahvusvahelise Valuutafondi (IMFi) andmed.

"Nende reservid saavad kunagi otsa ja siis nad peavad katsuma reservide kahanemisele piiri panema," ütles Thin.

Läti on Brown Brothersi andmete kohaselt Ida-Euroopa kõige suurema välisvõlaga maa, see ulatub 130 protsendini sisemajanduse koguproduktist. Eesti vastav number on Brown Brothersi andmeil 108 protsenti ja Leedu oma 70%.

"IMFi maine on saanud löögi," kommenteeris Thin IMFi luba, mille armust Läti on säilitanud oma valuutakomitee süsteemi ehk fikseeritud kursi euro suhtes.