PRIA peab sel aastal seitsme protsendi võrra langetama kõigi nende töötajate palku, kelle töötasu on suurem kui 10 000 krooni. Loobutakse ületunnitöö tasust ja lisatasudest, samuti koolitustest ja kõigist lähetustest, mis ei ole tingimata hädavajalikud.

Ilmselt jäävad ära ka ameti suve- ja talvepäevad.
„Ärimaailma juhid räägivad, et ka avalik sektor peab kulusid kokku tõmbama, aga kui neil töö hulk kasvaks, ei ole ju mõeldav inimeste koondamine, palkade massiline vähendamine või mõni muu säästulahendus,” ütles PRIA peadirektor Jaan Kallas.


PRIA andmeil kasvab ameti töökoormus sel aastal 2008. aastaga võrreldes 2,17 korda, tegevuskulud aga jäävad eelmisele aastale alla. Ameti juhi hinnangul tullakse töö hulgaga ilmselt toime, kuid probleemiks võivad saada tähtajad.
„Menetlusajad ei pruugi enam nõutud 90 päeva sisse mahtuda. Peame ministeeriumiga läbi rääkima, et investeeringumeetmete tähtaegu pikendada,” arvas Kallas, kelle sõnul on põllumajandustoetuste taotlejate arv suurenenud vähemalt 2,5 korda.


Samuti on kasvanud toetuste maht. Möödunud aastal maksti põllumeestele välja 3,35 miljardit krooni toetusi, selleks aastaks on neid plaanitud viis miljardit. Toetusmeetmete arv on kasvanud, osa taotluste andmeid tuleb aga põhjalikumalt analüüsida.
Samal ajal ei saa amet kvaliteedis mööndusi teha. „PRIA on Euroopa Komisjoni akrediteeritud makseagentuur – meil peab olema teatud hulk tasemel tööjõudu, teatud tehniline baas, vajalikud IT-süsteemid jms,” märkis Kallas.


Alarahastamine võib aga tema sõnul viia suurte trahvideni. „Soome kolleegid on sellega tõsiselt mures. Neile on määratud kümnetesse miljonitesse eurodesse ulatuvad trahvid,” lisas Kallas ja selgitas, et EL-i liikmesriikides käivad audiitorid jälgivad ülipinevalt, kas agentuurides on tööl küllaldasel hulgal pädevaid inimesi. „Mingil seletamatul põhjusel on audiitorid n-ö jahil. Saagiks on kas suisa trahvid või toetuste peatamine.”


Põllumehed, kes on PRIA tööga üldiselt rahule jäänud, loodavad, et tulevikus oleks tähtaegade pikenemise puhul vähemalt selgus majas. Sakus piimatalu pidav Esko Talu peremees Vello Eensalu arvab, et muret võivad pikemad tähtajad tekitada vaid ühele alale keskenduvatele põllumeestele. „Neil on kevadiste väetiste ja kütuste ostmisel mure küll. Tähtaegu tuleks hoida või vähemalt peaks olema selgelt ette teada, millal väljamaksmine toimub,” leidis Eensalu. „Teadmatus on kõige halvem.”


Ka juurviljaga tegeleva Kadarbiku talu peremees Ants Pak peab oma suhteid PRIA-ga normaalseks. Möödunud aastal määrati talule bioetanooli tsehhi rajamiseks 10 miljonit krooni toetust. Seni ei ole raha välja makstud.
„Eks tähtaegade pikenemine oleks raske. Projektid tuleb enne oma rahaga teostada, mida kauem toetust ootame, seda raskem põllumehel on,” sõnas ta, pidades kolmekuulist tähtaega mõistlikuks.


Harju Taluliidu nõuandekeskuse konsulent Vello Ilves leidis PRIA tähtaegadest kinnipidamises probleeme ka praegu. „Kõik käib ühepoolselt. PRIA võib tähtaega pikendada, kui aga tema esitab nõude, siis tuleb sellele õigel ajal vastata.”

Seeder: PRIA ei tohi eksida


•• Et Euroopa Komisjoni nõuetele vastata, võib põllumajandusministeerium PRIA-le tööde tegemiseks rohkem aega anda. Peamine on mitte eksida, arvab minister Helir-Valdor Seeder.
•• „Arutame tähtaegade pikendamise võimaluse läbi. Kõik on võimalik,” ütles minister, kelle sõnul tahaksid põllumehed vastuse kätte saada kolme kuu asemel kolme tunniga.
•• Seeder, kes teab, et tähtaegadest ei suudeta vahel kinni pidada ka praegu, lisas, et vigu tuleb vältida, sest eksimise eest ootavad väga karmid sanktsioonid.
•• PRIA peab sel aastal 7 protsendi võrra langetama kõigi nende töötajate palku, kelle töötasu on suurem kui 10 000 krooni. Loobutakse ületunnitöö tasust ja lisatasudest hea töösoorituse eest, samuti koolitustest ja kõigist lähetustest, mis ei ole tingimata hädavajalikud. Ilmselt jäävad ära ka ameti suve- ja talvepäevad.