Toompark ütles arileht.ee-le, et isegi praegu, kui juulikuu pole veel lõppenud, võib kinnitada, et maa-ametis registreeritud korteritehingute arvu poolest on juuli olnud aktiivsem kuu kui juuni. See on mõneti tavapäratu, sest reeglina inimesed suvel puhkavad ning seetõttu muutub kinnisvaraturg passiivsemaks.

Tallinna korteriturul on juulis praeguseks tehtud üle 600 tehingu, samas kui juunis oli ostu-müügitehingute arvuks 557. Kuna andmed laekuvad viitajaga, siis täpsemalt saab juulikuu kohta teha kokkuvõtteid alles augusti esimeses pooles.

Kuna maa-amet registreerib andmeid tehingu sisusse süüvimata, võib Toomparki sõnul olla aga tõenäoline, et juulikuu tehingute arvu on mõjutanud ka sellised tehingud, kus näiteks ühe arendaja on korterid "tõstnud" ühest firmast teise, nagu on välja toonud ka Pindi Kinnisvara juhataja Peep Sooman.

"Kui vaadata suurt pilti, kas midagi on toimunud? Majanduses midagi muutunud ei ole. Või on laenukraanid lahti keeratud? Ei ole," kommenteeris Toompark.

Kinnisvaraturu aktiviseerumiseks on Toomparki sõnul vaja tarbijate kindlustunnet, et asjad lähevad positiivses, mitte negatiivses suunas. "Täna seda ei ole," kinnitas ta.

Teisest küljest peaksid pangad hakkama enam laenu andma. Toomparki sõnul avaldas laenukraanide kinnikeeramine suurimat mõju eelmise aasta sügisel, kui Swedbanki otsus vähendada Eestisse laenamist kukutas kinnisvarahindu novembris ühe kuu jooksul tervelt kümnendiku.

"Meeletu laks andis kohe tunda, kui suurima turuosaga pank laenukraane koomale tõmbas," kinnitas Toompark.

Toompark ütles, et sel suvel oodati töölepinguseadusest tuleneda võivaid muutusi, kuid senini ei ole seadusemuudatused turule mõju avaldanud.

Kinnisvarakonsultandi sõnul stabiliseeruvad kinnisvarahinnad tõenäoliselt siis, kui kinnisvaratehingute arv hakkab kasvama.

"Äkki on juuli esimene märk, et hinnad hakkavad tõusma - väga tore oleks," ütles Toompark. Kuna aga tarbijate kindlustunne on jätkuvalt madal ning laenamine justkui sordiini all, siis pole turu pöördumist Toomparki hinnangul veel näha.

"Südamest loodan, et eksin," lisas Toompark.