„Tänasel päeval meie näeme, et maksusoodustused peavad säilima ja põhjus on väga lihtne – inimesel, kes on võtnud buumi aastatel eluaseme laenu, on tekkinud õigustatud ootus, et saadakse raha tagasi ja koduomanik on sellega majanduslikult arvestanud,“ rääkis omanike keskliidu peasekretär Taavi Madiberk Päevaleht Online’ile.

Maailma praktika näitab Madibergi sõnul seda, et lõviosa riikidest püüab just koduomanike olukorda leevendada. „On kohatu asuda halvendama kodulaenajate olukorda,“ lisas ta.

„Töötuse kasvades on järjest rohkem inimesi jäämas hätta laenude tasumisega. Sotsiaalselt ja majanduslikult on ebaotstarbekas asuda veelgi forsseerima ja halvendama koduomanike olukorda.“

Madibergi arvates on näiteks 2005. aastal laenu võtnud inimene arvestanud sellega, et saab intressi pealt raha tagasi. „Tänasel päeval mõjutaks see väga raskelt neid inimesi, kes olude kiuste on suutnud säilitada maksedistsipliini.“

Omanike keskliidu peasekretär avaldas lootust, et ka Eestis hakatakse järjest enam mõistma, et kriisi kõige suuremad kannatajad on koduomanikud, kes on võtnud laenu ja peavad püüdma hakkama saada. „Riik peaks kaaluma, kas on võimalik appi tulla, ma saan aru, et praeguses olukorras see ei ole võimalik, aga kunstlikult halvendama ei ole ka mõtet hakata.“

Intresside maksusoodustuse kärpimine ei ole Madibergi sõnul õige kokkuhoiukoht, kuna sellega kaasneb veelgi kõrgem protsent hapuks läinud kodulaenusid, mis omakorda mõjutab negatiivselt kogu pangandussektorit. „See paneb piduri majanduse taastumisele.“

„Me võime ju võtta, et praegu on ootamatu situatsioon, aga kui vaadata objektiivselt, siis eluasemelaenude intressitagastuse kaotamine on majanduslikult absurdne,“ lisas ta.