Pikalt veninud Keila haigla müük on tõstatanud küsimuse, kas ostja pole ümber mõelnud. „Tehing on kahel korral edasi lükatud. Viimane tärmin, mille ostjale andsime, on 16. mai,” ütles Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH-i) avalike suhete juht Inga Lill.

PERH-ile kuuluva Keila haigla hiigelkorpuse ostab ära PJV Hooldusravi, mis rajab hooldushaiglat ka endisse Hiiu lastehaiglasse ja peab juba kahte töötavat hooldekodu Pärnumaal.

PJV Hooldusravi nõukogu esimehe Leho Tamvere sõnul tuleb enne tehingu kinnitamist selgeks saada ka päästeameti lõplik seisukoht. „Tahame, et keegi ei saaks kannatada – me räägime circa 200 töökohast ja väga paljudest patsientidest,” viitas ta.

Täna vaatavad päästeamet ja PJV Hooldusravi esindajad viimase poolt pakutavad lahendused koos üle. „Siis räägime allesjäänud kümnest päevast, millal tehing saab kindlasti toimuma. Arvan, et see toimub juba järgmisel nädalal,” ütles Tamvere.

Päästeamet on kaasatud seetõttu, et möödunud aasta sügisel teatas Põhja-Eesti päästekeskuse tuleohutusbüroo otsusest peatada selle aasta 1. märtsist PERH-i Keila korpuse hoone kasutamine haiglana, kui tuleohutuse ettekirjutisi selleks ajaks ei täideta. PERH-ile seatud kohustus viia Keila haigla vastavusse tuleohutusnõuetega läheb vara müügi puhul edasi ostjale. Tamvere sõnul on praegu eelkõige oluline lahendada vahepealne olukord, kui algab haigla renoveerimine.

Villa Benita kohtuvaidlus

PJV Hooldusravi on aga ostetava Keila haigla kaudu kaudselt tõmmatud ka kohtuprotsessi, mis käib Villa Benita ja haigekassa vahel. Nimelt vaidlustas hooldusravi, eakatekodu ja puhkekodu teenust pakkuv erakapitalil põhinev Villa Benita aasta alguses haigekassa juhatuse möödunud aasta 13. detsembri otsuse, mille alusel ei saa Villa Benita hooldusravijuhtude eest haigekassalt raha, ja veelgi enam, ei saa sellele rahale isegi konkureerida, sest haigekassa on kitsaste asukohapiirangute määramisega valinud välja konkreetsed haiglad, mis konkureerida saavad.

Halduskohus rahuldas märtsis Villa Benita kaebuse ja tühistas haigekassa juhatuse otsuse osas, millega kuulutati välja valik hooldusravi erialal Harju piirkonnas. Möödunud nädalal esitas haigekassa omakorda ringkonnakohtule apellatsioonkaebuse.

Keila haigla müügiga läheb aga haiglavõrgu arengukavasse kuuluva PERH-i ja haigekassa vahel sõlmitud leping, mis muu hulgas hõlmab ka Keila haiglat, üle PJV Hooldusravile ning see on tõstatanud konkurentide küsimuse, kas enne müüki tõsteti teadlikult Keila haigla väärtust. Asi on siiski nii, et praegune PERH-i ja haigekassa vaheline raamleping sõlmiti 2009. aastal ja kehtib 2014. aastani. „Jah, nii see on. Me arutasime ka ise, et me pole seda aspekti välja toonud. Kui oleksime seda teinud, oleks selle vaidluse sisu oluliselt selgem olnud,” tõdes haigekassa Harju osakonna direktor Ado Viik. Tema sõnul on pärast raamlepingu lõppemist võimalik ka Villa Benital haigekassa lepingule konkureerida.

Leho Tamvere sõnul on leping haigekassaga olnud tehingu üks osa kogu aeg. „Mida siis lõppkokkuvõttes müüakse? Ikka tegutsevat ettevõtet. Selle koha pealt on väga loogiline, et tal on rahastus peal,” ütles ta. Teisisõnu ostab PJV Hooldusravi tervikettevõtte, mis hõlmab nii hoonet, inventari, töötajaid, tegevust, lepingut kui ka kõiki kohustusi.

PERH-i nõukogu otsustas Keila haigla koos investeerimiskohustusega müüa SA-le PJV Hooldusravi 29. novembril 2010. Väga kehvas korras Keila haigla üleandmisel PJV Hooldusravile algab hoones ehitus, mille tulemusel valmib 2013. aasta lõpuks 200 kohaga hooldusravikeskus ja 150 kohaga hooldekodu. Projekti kogumaksumus on 8,43 miljonit eurot, millest 4,52 miljonit peab maksma PJV Hooldusravi, ülejäänu tuleb Euroopa regionaalarengu fondist.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena