Natuke vähem kui aasta peale muudatuse jõustumist on nõuetekohaselt registreeritud ning kindlustatud vaid 10% kõigist mopeedidest, teatas Eesti liikluskindlustuse fond.

Eestis on kasutuses hinnanguliselt 20 000 mopeedi. Märtsi alguse seisuga oli neid liiklusregistris arvel üle 2100 ning kindlustusleping sõlmitud neist 2067 suhtes. Vastavalt 2011. aasta juulist kehtima hakanud liiklusseadusele peab mopeed olema liiklusregistris registreeritud.

Igal liiklusregistris registreeritud mopeedil peab olema kehtiv liikluskindlustuse leping vaatamata sellele, kas mopeedi liikluses kasutatakse või mitte.

Mopeediga liiklemiseks on vaja soetada ka kindlustuspoliis ja tasuda kindlustusmakse. Näiteks talvel, kui mopeediga ei sõideta, piisabki vaid lepingu olemasolust.

Kindlasti tuleks registreerimise ja kindlustamise toimingud enne ära teha, kui talvel seisnud mopeedi jälle kasutama hakatakse.

“Kui kahju põhjustanud mopeedi suhtes on liikluskindlustuse poliis korrektselt sõlmitud, hüvitab teisele isikule tekitatud kahjud kindlustusandja. Kui kindlustuspoliisi sõlmitud ei ole, tuleb kahju mopeedijuhil endal hüvitada“ selgitas Eesti liikluskindlustuse fondi kahjuennetuse juht Erik Ernits. Enne liiklusseaduse jõustumist kasutusele võetud mopeedide registreerimisel ja sellest tulenevalt ka kindlustamisel kehtib veel mõned kuud üleminekuaeg (kuni 1. juulini 2012). Siiski ei ole ka sellisel juhul põhjust viivitada.

Ehkki mopeed on suhteliselt väike ja aeglane liiklusvahend, ulatuvad tekkinud kahjud sageli mitme tuhande euroni. Ka võetakse mopeedid kuni esimese juulini arvele lihtsustatud korras. Peale 1. juulit omandiõigust tõendavate dokumentideta mopeedi enam registreerida ei saa ja registreerimata mopeedi enam liikluses kasutada ei tohi.

Liikluskindlustus kaitseb kohustusliku vastutuskindlustusena kannatanuid ja mopeedijuhte samas ulatuses kui teisi sõidukijuhte. Liikluskindlustuse raames hüvitatakse mopeedijuhi tekitatud liikluskahju teisele isikule. Liikluskahjuks loetakse kannatanu töövõimetusest tulenev kahju, kannatanu ravikulu ning teisele isikule põhjustatud varakahju (näiteks sõiduki, hoone vms. kahjustamine). Liiklusõnnetuse põhjustaja varakahju ei hüvitata, küll aga kompenseeritakse tema ravikulud raviasutuses.

Kui mopeedil puudus kehtiv liikluskindlustuse poliis, mopeedijuht oli alkoholi- või narkojoobes, juhil puudus mopeedijuhtimise õigus, juht lahkus liiklusõnnetuse toimumiskohalt või liiklusõnnetusest ei teatatud ettenähtud aja jooksul kindlustusseltsile, võib kindlustusandja kahju põhjustajale või mopeedi valdajale tagasinõude esitada. Kuna mopeedijuhid on sageli alaealised, peaks vanemad selles osas selgitustööd tegema ja võimalike probleeme ennetama. Näiteks tuleb tagada, et ilma juhtimisõiguseta laps mopeedi ei juhiks.

Detailsemat infot mopeedi kindlustuskohustuse kohta saab LKFi veebilehelt, vt kindlustusleping mopeedi suhtes ja kahju hüvitamine ja mopeedijuhi meelespea.