Omanike Keskliidu volikogu liikme Priit Värgi sõnul valitseb hetkel teadmatus nii elektrimüüjate kui –tarbijate poolel. Koduomanike segadust kinnitab asjaolu, et küsimusele „Millist tõenäolist elektrienergia ostmise paketti 2013. aastal eelistate?“, vastas umbes 70%, et „ei tea, sest elektrimüüjate pakettide erinevus jääb arusaamatuks“.

Värk lisas, et küsitlustulemused tekitasid temas pessimisi ja tulemused näitavad, et nii majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumil kui ka elektrimüüjatel on teavituse vallas veel palju tööd ees. Kusjuures tuleb arvestada ka taustsüsteemiga, et meie liikmed on elektrituru avanemisest keskmisest tarbijast teadlikumad. Värgi sõnul ei tohiks elektrituru avanemisest teavitamine jääda ministeeriumile lihtsalt formaalseks linnukeste tegemiseks, vaid eesmärgiks tuleks võtta, et kodutarbijad oskavad ka turul parimat pakkujat valida, mis lõpuks tingiks elektrimüüjate vahel ka reaalse konkurentsi.

Nimelt on Euroopa Komisjon toonud välja, et kodutarbijate informeerimatusest kõneleb asjaolu, et kõigest seitsmes liikmesriigis on üle 10% elanikkonnast vahetanud elektripakkujat, ülejäänutes vähem.

Lisaks tuues juurde veel faktid, et EL-s on 32% tarbijatest üldse võrrelnud elektrihinda alternatiivsete teenusepakkujatega ja alla poole (47%) majapidamistest teavad kui palju elektrit nad tarbivad, siis pinnas reaalseks konkurentsiks elektrimüüjate vahel on nõrk.

Omanike Keskliit kavatseb sügisel alustada elektrituru avanemise teemaliste infopäevade korraldamisega, mis toimuvad kõigis maakondades ja kuna küsitlusest selgus, et 73% vastanutest on kõige olulisem soodne elektrihind, siis on liit asunud omakorda läbirääkimistele elektrimüüjatega, et organisatsiooni liikmetele saada paremaid elektriostmise tingimusi juba 2013 aastal.

Analoogse kokkuleppeni on jõudnud Rootsi Koduomanike Liit, kus liikmed saavad soodustust vastavalt tarbitud kogusele - 150 või 300 Rootsi krooni aastas.

Elektrituru avanemisel saab osta elektrienergiat, mis moodustab tänasel päeval 33% meie elektriarvetest, Nord Pooli börsilt ehk vaba turu tingimustel. Võrreldes Eestis hetkel kehtivat fikseeritud elektrihinda ja eelmise aasta Nord Pooli kesmist, siis meie elektriarved võivad kerkida ca viiendiku võrra.

Omanike Keskliit viis 24. mai kuni 4. juuni läbi elektrituru avanemise teemalise küsitluse, millele vastas kokku 7721 inimest. 13. küsimusest koosneva lühiküsitluse eesmärgiks oli saada ülevaade kodutarbijate teadmistest seoses elektrituru avanemisega.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena