Kokkuleppega muudetakse toetusi nii olemasolevatele kui uutele taastuvenergia tootmisvõimsustele, teatas koda.

"Kokkulepe kaitseb investeeringuid elektrijaamadesse, jättes nende tulu suuresti tänasele tasemele. Osadele tootjatele muutuvad küll toetuse arvestamise alused, “ kommenteeris memorandumit Taastuvenergia Koja juht Rene Tammist.

Tammisti sõnul loob kokkulepe hea aluse taastuvenergia jätkusuutlikuks arenguks Eestis.

„Saavutatud kokkulepe vähendab taastuvenergia tootjate elektrihinna kõikumisest tulenevat tururiski, tuulenergia tootjate ebamäärasust toetuse suuruse osas tulevikus, puiduhakkest elektrit ja soojust tootvate tootjate kütuse hinnariski ning võimaldab tootjatel vajadusel pöörduda

Konkurentsiameti poole toetusemäära kooskõlastamiseks. Antud garantiid on väärt hinda, millega loobutakse võimalikust elektrihinna kasvuga kaasnevast tulust, mida hetkel kehtiv toetusskeem lubab,“ lisas Tammist.

Toetuskeem jäetakse muutmata alla 10 MW olemasolevatele elektritootjatele.

Sellega võimaldataks lõpuni ehitada juba arenduses olevad väikesed elektrit ja soojust koostootvad jaamad Rakveres, Paides, Kuressaares ja mujal, mis võimaldab nende asulate elanikel saada osa kohalike kütuste kasutamise läbi saadavast konkurentsivõimelisest soojusehinnast.

Samuti piiratakse kokkuleppega tarbijate kulul finantseeritavate uute tootmisvõimsuste kasv ja otsitakse teisi allikaid investeeringute rahastamiseks.

„See on kahtlemata heaks uudiseks tarbijatele“, arvas Tammist.

„Eestis on piisavalt ressursi et täielikult üle minna taastuvate allikate kasutamisele. Kombineerides erinevaid rahastamisvõimalusi võib see teoks saada kiiremini kui esmapilgul paista võib,“ lisas Tammist.

Osapoolte hinnangul on toetuskeem vastavuses ka Euroopa Liidu riigiabi reeglitega ning vastav loataotlusprotsess algab nii kiiresti kui võimalik.