Mis on Prototroni eesmärk ning kellele on rahastu mõeldud?

Rahastu eesmärk on täita Eesti start-upi maastikul finantseerimise tühimik, mis paikneb idee ja esimese ringi investeeringu vahel.

Seni puudusid Eestis prototüüpimise faasi toetused nii riigi kui ka erasektori tasandil. Riigi poolseteks võimalusteks on EASi toetuste (nt starditoetus, tootearendustoetus) taotlemine, mille saamise protsess on kahjuks väga pikk ja bürokraatlik ning nõuab kaasfinantseeringut. Esimest saavad ettevõtted, kes ei ole asutatud rohkem kui 12 kuud tagasi ja maht on kuni 7000 eurot. Viimast antakse aga IT-ettevõtetele ainult erandjuhul.

Põhilised institutsioonid, mis Eestis tehnoloogiainnovatsioonide prototüüpimisega tegelevad, on teaduspargid - Tallinna Teaduspark Tehnopol ja Tartu Teaduspark ning ülikoolid - Tallinna Tehnikaülikool ja Tartu Ülikool. Viimase tegevused on siiski tugevalt akadeemilised ning suunatud fundamentaaluuringute läbi viimiseks.

Kui suur on rahastu maht ning mis summasid saab sellest küsida, taotleda?

Kolme aasta jooksul panustab Swedbank rahastusse 120 000 eurot. Taotletav summa ei ole piiratud.

Kas tegemist on abivahendi, laenu või selle seguga, kuidas Prototron töötab?

Prototroni rahastust saavad nii eraisikud kui ettevõtted taotleda toetust esimese käega katsutava mudeli ehk prototüübi loomiseks. Rahastu toetab järgmisi valdkondi: Rohelised tehnoloogiad, elektroonika, mehhatroonika, IKT.

Prototüübi taga peab olema äriidee, milles oleks tehnoloogilist uudsust, samuti peab idee taga peab olema motiveeritud ja tugev meeskond. Peale edukat prototüübi valmimist on parimatel võimalik kandideerida Tehnopoli Startup Inkubaatori programmi, et kasvatada oma idee toimivaks äriks.

Kui suur on Swedbanki osa sellest rahastust?

Esimese sissemakse teeb rahastusse Swedbank summas 40 000 eurot, kolme aastane panus on 120 000 eurot. Soovime aasta jooksul rahastut suurendada ning ootame meie algatusega ühinema ka teisi ettevõtteid, kes usuvad uutesse ideedesse ning prototüübi kasulikkusesse

Millised on ootused rahastuga seoses, ning kes on esimene taotleja toetatav?

Tänavu on oodata, et rahastu abil jõuab teostuseni neli-viis ideed, järgmisel aastal aga juba poole rohkem. Taotlusvoor on eilsest avatud, esimene taotluste esitamise tähtaeg on 15. september.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid