"Kui Kreeka suudab ühel päeval hakkama saada vaid oma tuludega ning ei pea juurde laenama, hindame me olukorda uuesti ja kaalume seda," kinnitas ta ajalehele Bild am Sonntag.

Merkel lisas, et kui kõik läheb planeeritult, ei toimu see enne 2014. või 2015. aastat.

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon kiitis reedesel istungil heaks Eesti seisukohad eurogrupi tänasel kohtumisel ja Euroopa Liidu majandus- ja rahandusministrite nõukogu (ECOFIN) homsel istungil, kus kõne all on Kreeka laenuprogramm, euroala eelarve ja majanduspoliitika, ühtne pangandusjärelvalve ja muud küsimused.

„Kõige tulisemaks teemaks kujuneb neil kohtumistel Kreeka programmi seisu ülevaatamine ja võimalikud programmi muudatused. Eesti seisukoht, sarnaselt Saksamaale, on väga selge selles osas, et EFSF tagasimaksetest loobumisest ei saa juttugi olla, küll aga tuleb tõenäoliselt kõne alla esimese laenuprogrammi intressi alandamine ühe protsendipunkti võrra. See küll Eestit otseselt ei mõjuta, kuna selles programmis Eesti ei osalenud, aga on ekspertide hinnangul Kreeka jaoks teatava leevendava ja lisaaega andva mõjuga,“ ütles EL asjade komisjoni esimees Taavi Rõivas.

„Samuti on tõenäoline, et jõutakse kokkuleppele selles osas, et lükata Kreeka riigieelarve puudujäägi vähendamise eesmärki kahe aasta võrra edasi. Siin on oluliseks põhjenduseks eeskätt majanduskeskkonna halvenemine. See ei tähenda seda, et lükkuks edasi Kreeka poolsete sammude tegemise graafik, vaid see tuleneb sellest, et nende sammude mõju eelarvele on oodatust suurema majanduslanguse tõttu ulatuslikum,“ ütles Rõivas.

Täna toimuva eurogrupi kohtumisel on kaalumisel muuhulgas võimalused alandada Kreeka esimese laenuprogrammi intressi 1% võrra ja vähendada EFSFi garantiitasusid 0,1% võrra.

Oodatust suurema majanduslanguse tõttu tehakse eurogrupi poolt ettepanek ka Kreeka eelarve primaarülejäägi 4.5%-lise eesmärgi saavutamist pikendada aastalt 2014 aastale 2016.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid