Novembris toimunud arvamusküsitluse täna avaldatud tulemused näitavad, et ühtekokku 41% eurooplastest usub, et EL on võtnud kriisist väljumiseks ja üleilmsetele probleemidele reageerimiseks õige suuna, teatas Euroopa Komisjoni esindus Eestis.

Kodanikud arvavad endiselt, et EL-il koos liikmesriikide valitsustega on kõige olulisem roll majanduskriisi lahendamisel. EL on esimesel kohal (23%, +2 protsendipunkti), talle järgnevad liikmesriikide valitsused (20%, -1). G20 (14%, muutumatu) on kolmandal kohal ning Rahvusvaheline Valuutafond (15%, -2) neljandal.

Liikmesriigi tasandil on eurooplaste sõnul neli põhilist probleemi praegu töötuse määr (48%, +2), üldine majandusolukord (37%, +2), inflatsioon (24%, muutumatu) ja valitsemissektori võlg (17%, -2), samal ajal kui üksikisiku tasandil on selgelt suurimaks murekohaks inflatsioon (44%, -1). Euroopa Liidu jaoks tervikuna on eurooplaste meelest põhiprobleemideks üldine majandusolukord (53%, -1), töötus (36%, +4) ja riigi rahanduse olukord liikmesriikides (32%, -2).

Nagu varemgi, nii erinevad ka selles uuringus arvamused riikide majandusliku olukorra kohta liikmesriigiti suuresti. Kui kolm neljandikku Rootsi ja Saksamaa kodanikest arvavad, et majandusolukord on hea, siis kümnes liikmesriigis jagab seda arvamust vähem kui 10% ning Hispaanias ja Kreekas alla 2% elanikest.

Eestlased on oma riigi majanduse käekäigu suhtes Ida-Euroopa riikidest kõige optimistlikumad: 38% Eesti elanikest leiab, et riigi majanduse olukord on hea, edestades sellega ka ELi keskmist näitajat, mis on 27%.

2012. aasta sügisene Eurobaromeetri standarduuring korraldati intervjuuküsitlusena 3.–18. novembril 2012. Kokku küsitleti 32 731 inimest 27 liikmesriigis ja kandidaatriikides.