EL liikmesriigid peaksid tõhustama koostööd, et vähendada iga-aastast 1 triljoni euro suurust maksupuudujääki aastaks 2020, märgitakse resolutsioonis. Saadikud soovivad, et valitsused lepiksid kokku meetmes maksuparadiiside ja agressiivse maksuplaneerimise vastu. Teise hääletatud resolutsiooni kohaselt võiksid EL liikmesriigid kasu lõigata ka paremast maksusüsteemide koordineerimisest.

"Piiriülese maksupettuse ulatus on skandaalne. Ühepoolsed riiklikud meetmed ei ole piisavad, et sellega võidelda," ütles maksudest kõrvalehoidumise raporti autor Mojca Kleva Kekuš.

"Meil on vaja ühtset platvormi maksuinformatsiooni vahetamiseks ja maksusüsteeme, mis toetavad majandusarengut. Meil ei ole vaja mitte rohkem makse, vaid rohkem inimesi ja ettevõtteid, kes makse maksaksid," ütles maksuraporti resolutsiooni autor Ildiko Gáll-Pelcz.

Maksude kogumist tuleb tõhustada

Kekuši raporti kohaselt on maksutulu puudujäägi vähendamise seisukohast oluline tõhustada tegevust maksupettuste ja maksudest kõrvalehoidumise, maksude vältimise ja agressiivse maksuplaneerimise vastu ning parandada koostööd EL liikmesriikide vahel ja rahvusvahelisel tasandil. Kogumata maksud tähendavad ligi 2000 euro suurust kulu iga Euroopa kodaniku kohta aastas.

Maksuparadiisid musta nimekirja

Resolutsioon kutsub Euroopa Komisjoni üles võtma vastu maksuparadiisi selge määratlus ja ühised kriteeriumid nende tuvastamiseks ning koostama maksuparadiiside Euroopa avaliku musta nimekirja.

Välistada EL toetused ja riigiabi maksupetturitele

Saadikud rõhutavad resolutsioonis, et finantsabi saanud või seda taotlevate liikmesriikide kohustust rakendada meetmeid maksupettustega võitlemiseks tuleks laiendada nii, et see hõlmaks ka rahapesu, maksustamise vältimise ja agressiivse maksuplaneerimise vastaseid meetmeid.

EL rahalisi vahendeid või riigiabi ei tohiks anda äriühingutele, kes rikuvad EL maksustandardeid. Samuti ei tohiks sellistel äriühingutel olla ligipääsu avalikele hangetele ning avalikes hangetes osalevate äriühingute puhul tuleks maksudega seotud rikkumiste eest määratud trahvid ja süüdimõistvad otsused avalikustada.

Selleks, et leida tõendeid maksudest kõrvalehoidumise kohta, kutsuvad saadikud liikmesriike taotlema andmeid teistest valitsuse hallatavatest registritest, näiteks sõidukite, maa, jahtide ja teiste varade andmebaasidest ning jagama seda teavet ka teiste liikmesriikide ja Euroopa Komisjoniga.

Maksusüsteemid tuleb ühtlustada

Kuna makse kogutakse liikmesriikides, on maksupettustega võitlemine eelkõige EL liikmesriikide ülesanne. Saadikud kutsuvad liikmesriike üles koostööle maksusüsteemide ühtlustamiseks, rakendama meetmeid, et ära hoida kasumite kõrvalesuunamist maksuparadiisidesse ja parandada tolli- ja maksuandmete kontrollimist, et vähendada käibemaksupettust.

Resolutsioon kutsub samuti Euroopa Liitu võtma juhtivat rolli rahvusvahelisel tasandil läbipaistvuse ja maksualase teabevahetuse osas. Saadikud juhivad tähelepanu, et siirdehinnad, mille tulemuseks on maksustamise vältimine, mõjutavad negatiivselt arenguriikide eelarveid, tuues hinnanguliselt kaasa 125 miljardi euro suuruse maksutulu kaotuse aastas, mida on peaaegu kaks korda nii palju, kui nad rahvusvahelist abi saavad.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena