Rainer Kattel: praegused tudengid tahavad pingutamata võitjate põlvkonda jäljendada
Tallinna tehnikaülikooli innovatsioonipoliitika professori Rainer Katteli arvates on uute ideede ja ambitsioonikuse puudus, mida on näha riigi tasandil, nakatanud ka tudengeid. Pikemas perspektiivis tähendab see, et viie jõukama euroriigi sekka ei ole Eestil niipea asja, kirjutas kuukiri Aja Leht.
Puutute iga päev ülikoolis kokku noorte inimestega. Kuidas nemad enda tulevikku ette kujutavad?
Märkan mugavust ja konservatiivsust, võib-olla isegi mõttelaiskust. Tahetakse kraad kätte saada, ülikool ära lõpetada, saada töökoht üle tuhande eurose palgaga, luua pere, osta maamaja ... Aga silmad ei põle, uusi ideid eriti ei ole.
Särtsu napib?
Jah, noored tahavad elada sellist Eesti 50-aastaste „võitjate põlvkonna“ meeste elu, aga nad ei mõista, et kuigi praegu on neil võitjatel juba kõik olemas, pidid nad 1980-ndate lõpus ja 1990-ndate alguses pingutama, et erastatud ettevõte korralikult käima tõmmata. Need inimesed, kes praegu mõtlevad võib-olla juba rahulikule pensionipõlvele, tegid meie praeguste tudengite vanuses palju rohkem tööd, pingutasid ja riskisid. Tänapäeva noored tahaksid pigem turvalist palgatööd.