Skype 10: kas Microsoft hülgab Eesti kontori?
Mitmed internetitelefoni eestlastest loojatest on veendunud, et Microsoft sulgeb varem või hiljem Skype'i Tallinna kontori.
2011 sügisel saab Skypei peremeheks Microsoft, ostes selle enam kui kaheksa miljardi dollari eest.
Zennström ja Friis kasseerivad Skype'i müügist raha sisse teistkordselt, sest "täiesti juhuslikult" ilmneb, et Skype'i jooksutav kriitiline alustehnoloogia jäi Zennströmi ja Friisi firma Joltidi valdusesse, mitte ei saanud eBay omaks. Nii on Zennström ja Friis osa Skype'ist eBaylt kohtu kaudu hea hinnaga tagasi ostnud.
USA julgeolekuagentuuri NSA ülejooksik Edward Snowden paljastas hiljuti, et eBay avas "nuhkimiskindla" Skype'i USA luurele 2011.aasta veebruarist. Siis viidi nuhkimise tehniliste ja juriidiliste nünansside klaarimiseks Skype'is läbi salaprojekt Chess, millest teadsid vaid tippjuhid. Igatahes Skype'i Eesti kontorit juhtinud Tiit Paananeni asjasse ei pühendatud.
Rajumate spekulatsioonide kohaselt ostis Microsoft Skype'i lausa USA valitsuse toel, kes tahtis kanali iga hinnaga oma kontrolli alla saada.
Seda arvestades pole ime, et mitu Ekspressiga rääkinud Skypei algusaastate töötajat peavad firma lähenevat 10.juubelit ühtlasi ka tema matuseks. Sellest stardimeeskonnast pole Skype'is tänaseks enam peaaegu kedagi. Otsused tehakse mitte Tallinnas ega Londonis, vaid USAs Seattle'i lähistel Redmondis, Microsofti peakontoris.
Osa Skype'i loojaid kasutab ise mitu aastat vana tarkvaraversiooni, pidades uuemaid kasutuskõlbmatuteks. Eestlased on isegi mitmel korral kaalunud uue internetitelefoni loomist, mis lähtuks kasutaja vajadustest, kes tahavad teha privaatseid kõnesid. Aga see plaan on maha maetud, sest ta pole äriliselt realistlik.
Microsoft kaotas just välja kuulutatud ümberkorraldustega Skype'i divisjoni. Kõik veebipõhised teenused (MSN, Skype, Office 365, Outlook jt) lükatakse kokku ning Skype'i juhtinud eestimeelne Tony Bates saab uued ülesanded.
"Skype'i jaoks on halb langeda suurfirma kätte, kellel on erinevad ärihuvid üle maailma. Suurkorporatsioonidel nagu eBay või Microsoft tuleb kõikjal arvestada äripartnerite ja valitsuste huvidega, mis lõikab Skype'i jaoks ära võimaluse neid huvisid ohustades agressiivselt kasvada," arvab kunagine Skype'i investor Steve Jürvetson.