„Ettevõtete juhid ja raamatupidajad peavad arvestama sellega, et pangad ei tohi valesti vormistatud maksejuhiseid vastu võtta. Seetõttu soovitame juhtidel raamatupidajalt küsida, kas firma on maksete uutmoodi tegemiseks valmis,“ ütles Eesti Panga asepresident Madis Müller.

Alates 2014. aasta veebruarist tohib Eestis arvetel ja maksete tegemisel kasutada ainult rahvusvahelisel ehk IBAN-kujul kontonumbrit. „Nii ettevõtjast kui ka eraisikust makse algataja peab tagama, et tema arved oleksid muudatustest hoolimata õigeks ajaks tasutud,“ rõhutas Müller.

Pangad viivad internetipangas kõik kontonumbrid automaatselt uuele kujule, mis teeb maksete tegemise lihtsamaks. Kuigi ettevõtted ja asutused peavad alates veebruarist kasutama ainult IBAN-kontonumbrit, kehtib eraisikutele aastane üleminekuperiood. See tähendab, et kui inimene sisestab enne 1. veebruari 2015 makset tehes vana riigisisese kontonumbri, viib pank selle automaatselt enne makse kinnitamist uuele kujule.

Need raamatupidajad, kes on harjunud suuremal hulgal maksejuhiseid korraga panka saatma, peavad arvestama ka sellega, et 1. veebruarist tuleb selleks kasutada uut ISO sõnumistandardit. Kui ettevõte ei jõua seda muudatust veebruariks ära teha, võivad pangad pakkuda kuni 1. veebruarini 2015 sõnumistandardi teisendust. Müller rõhutas, et teisendusteenust ei osutata siiski automaatselt, vaid ettevõte peab pangaga vastava kokkuleppe sõlmima. Lisaks peab raamatupidaja siiski mõningaid muudatusi tegema. Alternatiivina saab internetipangas kõik maksed sisestada ükshaaval.

"Silmas tuleb pidada ka seda, et alates veebruarist muutuvad pankadevahelised maksed mõnevõrra aeglasemaks," märkis Müller. Raha liikumine ühest pangast teise võtab aega 3–5 tundi ja kui makse peab kohale jõudma samal päeval, on vaja see sõltuvalt pangast sisestada hiljemalt kella 15 ja 16.30 vahel. Pangasisesed maksed toimivad ikka endiselt.

Küsimuste korral ja täpsema info saamiseks soovitab Eesti Pank ühendust võtta oma kodupangaga.