LOE, milliste muutustega peaks laupäevast pangamakseid tehes arvestama
Laupäevast hakkasid Eestis kehtima ühtsed üleeuroopalised maksetingimused (Single Euro Paymets Area – SEPA). Sellega kaasnevad muudatused puudutavad nii pankade erakliente kui ka ettevõtteid, raporteerib Pangaliit.
Esimese olulise muutusena on 1. veebruarist Eestis kasutusel senisest pikemad kontonumbrid. Teiseks asendab varem kasutusel olnud otsekorraldusteenuse e-arve püsimakseks. Kolmandaks, ettevõtete poolt maksete tarkvaralisel panka saatmisel võetakse kasutusele uus sõnumiformaat ning neljandaks, aeglustuvad pankadevahelised ülekanded.
Eesti Pangaliidu tegevjuhi Katrin Talihärma sõnul on ettevalmistused kulgenud plaanipäraselt ja pangad üleminekuks valmis. "Iga üleminek tähendab muutusi. Viimase aasta jooksul on nii pangad kui ka ettevõtted näinud vaeva oma infosüsteemide uuendamise ja testimisega. Samuti on olulist tähelepanu pööratud klientide teavitamisele. Kõik osapooled on maksetingimuste ühtlustamiseks valmis," ütles Talihärm.
IBAN number märksa pikem
Mitme muudatuse puhul kehtib Eestile üleminekuperiood. "Näiteks teisendavad pangad veel aasta jooksul makse algatamisel eraklientidele riigisisesed kontonumbrid automaatselt ise pikemale IBAN-kujule," täpsustas Talihärm.
Otsekorralduselt e-arve püsimaksele ülemineku teevad kliendi eest samuti pangad koostöös teenusepakkujatega. Need ettevõtted, kes e-arvele üle ei lähe, on andnud sellest klientidele ise või läbi panga teada. "Alates tänasest tuleb selliste teenusepakkujate arved tasuda mingil alternatiivsel viisil, näiteks internetipangas või makseautomaadis," kinnitas Talihärm.
Pankadevahelised maksed aeglustuvad
Pankadevaheliste maksete arveldamine uues süsteemis muudab seniseid ülekandekiirusi. Kui raha peab teises pangas oleva saajani jõudma veel samal tööpäeval, siis tuleb makse algatada olenevalt pangast kell 15.00- 16.30 vahel. Pangasisesed maksed toimivad ka edaspidi samamoodi nagu seni. Sama panga sees liiguvad maksed ööpäev läbi, ka nädalavahetustel ja pühade ajal.