Maksu- ja tolliameti tulude osakonna sissenõudmise üldmenetluse talituse juhataja Maila Heile sõnul oli muudatuse eesmärgiks väikevõlgnike endi kaitse, sest pisikesele tasumata summale pikema aja vältel kuhjunud intressid on põhjustanud palju ebameeldivaid üllatusi.

„Kahjuks näeme oma praktikast, et on väga palju neid, kes on harjunud oma väikest maksuvõlga mitte tasuma. Aja jooksul väikesed maksuvõlad aga kuhjuvad ja samuti arvestatakse võlalt pidevalt intressi. Näiteks 25 euroselt võlalt koguneb intressi 0,45 eurot kuus ehk 5,4 eurot aastas. Seeläbi võib võlg lõpuks päris suureks kasvada ning selle tasumine on inimeste jaoks veelgi keerulisem,“ selgitas Heile.

Kõigepealt saadetakse üle kümne euro suuruse võlaga isikutele sundtäitmise hoiatus. „Kui võlga ei tasuta hoiatuses toodud tähtajaks, siis peame hakkama seda sundtäitma ja esimene samm maksuvõla sundtäitmisel on pangakonto arestimine. Selle vältimiseks palume kõigil kontrollida maksuvõla andmeid ning võla olemasolul see kiiresti tasuda,“ soovitas Heile.

Lihtsaim ja kiireim viis maksuvõla olemasolu kontrollida on läbi e-maksuameti/e-tolli. Kellel selle kasutamise võimalus puudub, saab informatsiooni küsida piirkondlikust teenindusbüroost või võlainfo telefonilt 1811.

Isikuid, kelle maksuvõlg on suurusega kuni 10 eurot, on 25. aprilli 2014 seisuga 20 803 ja nende maksuvõla suurus kokku on üle 96 000 euro. Väikevõlgnikke maksuvõlaga 10 kuni 50 eurot on 18 438 isikut ning kokku moodustab nende maksuvõlg 428 000 eurot.

Aprillis on maksu- ja tolliamet saatnud 11 402 teavitust võlgade kohta ja sundtäitmise hoiatuse 17 825 väikevõlglasele.