Korruptsioon Hiinas - kui palju maksab elukutseliseks sõjaväelaseks saamine?
Maailma suurim sõjavägi värbab igal aastal teatud arvu mehi ning sõjaväelase ametikoht on seal väga hinnatud. Kõigis 31 provintsis ja omavalitsuses käib kõva võitlus. Lisaks kukuvad paljud noored läbi kehalistel katsetel. See kõik paneb vanemaid altkäemaksu maksma, et oma võsukesele koht garanteerida. Edu tagab stabiilse töökoha ning mõnedele ka väljapääsu maapiirkondadest.
„Minult küsiti, kui palju maksma peab ja ma ütlesin, et teile umbes 80 000 kuni 90 000 jeeni," rääkis oma täisnime mitte avalikustada soovinud värbamiskomisjoni liige Wang. „Kui sul on head tutvused, siis saad hakkama 50 000 - 60 000 jeeniga, aga kui sul ei ole tutvusi, siis pead arvestama 100 000-ga."
Sõjaväe näol on tegemist president Xi Jinpengi korruptsiooni-vastase võitluse ühe viimase aja olulisema kohaga. Xi soovib korruptsioonist lahti saada, et muuta sõjavägi tugevamaks, et sinna ei saaks need, kes sinna tegelikult saada ei tohiks. Suuremad korruptsioonijuhtumid sõjaväes on juba vallandamistega lõppenud, kuid värbamisel toimuv on seni jäänud tähelepanu alt välja.
Samas on kergemaks muutunud Hiina armeesse saamise tingimused. Minimaalne mehe pikkus peab nüüd olema varasema 1,62 asemel 1,6. Maksimaalse pikkuse limiit kõrvaldati. Ka silmade tervisliku seisundi standardeid alandati. Koguni 70% Hiina kõrgkoolilõpetajatest on lühinägelikud.
Hiinal kulub raha sellele, et sõjaväkke altkäemaksu abil tulnuid järgi aidata, sest tihti ei ole nad füüsiliselt piisavalt võimekad.
Hiina kulutab 2014. aastal sõjaväele 132 miljardit USA dollarit ehk 1,4% SKP-st. Igal aastal jõuab sõjaväesse mineku ikka umbes 10,4 miljonit meest ja 9,1 miljonit naist. Elukutselisi sõjaväelasi on 2 285 000, reservväelasi erinevatel andmetel 800 000 ja 1,5 miljoni vahel.