Energiaturg.ee tegevjuhi Pirmin Tamme sõnul pühapäeval äritarbijaid tabanud börsielektri hinnašokk kodutarbijaid eriti ei mõjuta ja üldteenuse lõpphinnad püsivad nende jaoks küllaltki stabiilsetena. „Keskmine kodutarbija võib hinnašokki tajuda möödunud aasta juunile toetudes kahe euro piires, eramu omanik võib kaotada kuni kümme eurot,“ kommenteeris Tamm.

„Kui tarbijad, kel pole kaugloetavat arvestit, lülitavad oma elektririistad kõrge elektrihinna ajal välja nagu oli seda pühapäeval, siis see praktiliselt ei muuda midagi, kuna tänu tüüpkoormusgraafikule jagatakse nende tundide tarbimine tavapäraselt,“ lisas Tamm.

Kõige soodsam üldteenuse marginaal oli juunis, nagu ka möödunud kuul, võrguettevõtjatel AS Anne Soojus ja Maardu Elekter AS, 0,24 senti ühe kWh kohta koos käibemaksuga. Kõige kallim marginaal oli Kuvart OÜ-l, 3,40 senti ühe kWh kohta koos käibemaksuga.

Suurematest võrguettevõtjatest oli üldteenuse marginaal juunis kWh kohta kõige madalam OÜ-l VKG Elektrivõrgud, 0,67 senti koos käibemaksuga, millele järgnesid Eesti Energia (Elektrilevi nimetatud üldteenuse osutaja) 0,72 sendise marginaaliga ja Imatra Elekter 0,80 sendise marginaaliga.

Kõige enam säästsid juunis avalike hinnakirjade järgi nagu eelnevatel kuudelgi börsipaketti kasutavad kodutarbijad. Näiteks 10 000 kWh aastatarbimisega eramu omanikud maksid üldteenuse kasutajatena keskmiselt 5,86 eurot vähem kui fikseeritud hinnaga paketi kasutajad ja kõige levinuma börsipaketi kasutajatega võrreldes oli nende kaotus 3,42 eurot. Hinnad sisaldavad käibemaksu, kuid tegemist on üksnes elektri maksumusega, ilma võrgutasude ja aktsiisideta.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena