Üle 10 aasta Tallinna külastanud 103-aastane Evald Rooma oli Eskimo oli väga õnnelik, et tema elutöö on kõigile vaatamiseks välja pandud. Auväärne vanahärra rõhutas seda korduvalt ning heameel tõi talle pisaragi silma.

Tänagi heas tujus olnud Evald Rooma eluaegne kirg on olnud jäätis ning tema sõnul on just armastus jäätiste vastu see, mis talle jõudu annab ja ikka veel uudishimulikuks muudab.

„Balbiino jäätisemuuseumi on oodatud kõik huvilised tutvuma maailma ja Eesti jäätiselooga alates hiinlaste jäämaiustusest kuni Onu Eskimo pärandi ja koorejäätise võidukäiguni. Jäätisemuusemi loomist inspireeris nii Balbiino armastus jäätiste vastu kui ka aastaid tagasi loodud jäätise ajalootuba, mille eksponaadid leidsid auväärse koha ka vastavatud jäätisemuuseumis,“ ütles Balbiino turundus- ja kommunikatsioonijuht Enel Kolk.

Balbiino jäätisele pühendatud muuseumis saab tutvuda Eesti esimeste jäätisemasinatega, mis kuulusid Onu Eskimole, ning video vahendusel ka Balbiino jäätisetootmisega. Jäätise ajaloo sein annab ülevaate olulisematest sündmustest alates maailma esimese jäätise valmistamisest kuni Eesti viimaste jäätisetrendideni välja. Külastajaid ootavad mitmed põnevad interaktiivsed ja juba tuttavad uue vormi saanud mängud.

„Balbiino jäätisemuuseumi avamine on minu jaoks erakordselt tore sündmus, meelitades mind pärast kümmet aastat taas Tallinna tulema. Enda jäätisemasinate nägemine muuseumis tõi mulle meelde palju ilusaid mälestusi, samuti oli põnev näha enda nime Marco Pologa samal ajalooseinal,“ ütles jäätiselegend Evald Rooma.

Balbiino jäätisetehases asuv jäätisemuuseum (Viljandi mnt 26, Tallinn) on külastajatele avatud alates augustist iga kuu esimesel ja kolmandal kolmapäeval. Külastus tuleb eelnevalt registreerida e-posti aadressil info@balbiino.ee. Jäätisemuuseumi külastamine on kõigile tasuta. Külastuste ajal tutvustab kohapealne giid muuseumi, selle eksponaate ja nende ajalugu ning annab ülevaate interaktiivsetest võimalustest, mida jäätisemuuseum pakub. Korraga pääseb muuseumi külastama maksimaalselt 25 inimest.

103-aastane Onu Eskimo ehk Evald Rooma alustas jäätise tootmist 1934. aastal, rajades Tartusse Eskimo jäätisetehase. Eskimo jäätisetööstus oli tollal ainukene sellelaadne suurtööstus Lõuna-Eestis, mis oli varustatud kõigi moodsamate elektriga töötavate külmutusaparaatidega. Balbiino jätkab Eestis Onu Eskimo alustatud jäätisetootmise traditsiooni, valmistades jäätist eestimaisest puhtast, värskest ja rammusast koorest.