Välispatsiendid hoiavad Eesti arste lahkumast
Tallinnas Tornimäel paikneva Eesti ühe moodsama hambakliiniku Kliinik 32 juhi Brit Pensa sõnul võimaldavad välismaalt tulevad patsiendid siinsetel arstidel areneda, sest lasevad teha eelkõige kallimaid ja keerulisemaid protseduure.
„Igal inimesel tuleb ühel hetkel piir ette, kus palganumber ei motiveeri enam tööd tegema, vaid tahaks ennast ka erialaselt harida ja kuhugi edasi jõuda,” ütleb Pensa. „Kui tuleb patsient, kes on valmis tegema keerulisemaid operatsioone, on see arsti jaoks motivaator, mis teda siin kinni hoiab ja silma särama paneb.”
Pensaga samal arvamusel on ka Nordic Hambakliinikute peaarst Kristo Ivanov. „Eesti huvi põhjus välispatsientide vastu on ilmselge: vältida Eesti maksumaksja raha eest koolitatud arstide väljarännet. Välispatsientide saabudes võidab Eesti riik igakülgselt. Sellest on saanud nii-öelda uus valdkond – meditsiiniturism. Välispatsient annab tööd Eesti arstidele, kes maksavad riigile makse, ja toidab Eestis viibides veel mitut muud meie majandusharu,” selgitab Ivanov.
Tallinnas Kadrioru piiril asuva Citymedi finantsjuht Mehis Mõttus lisab, et keskmisest eestlasest rohkem huvitub välispatsient ka esteetilisest hambahügieenist ja -ravist. „Eesti elanike seas on kahetsusväärselt halb teadlikkus hambahügieenist, kuigi arstid räägivad sellest pidevalt. Välisklient külastab meelsasti eelkõige hambahügienisti ning hoiab oma hambad puhtad ja seepärast on neil ka hammaste tervis oluliselt parem,” märgib ta.
Arstide headus on teada
Kliinik 32 patsientidest moodustavad välismaalased ligi 10%, kuid Citymedi patsientidest koguni 40%. Nordic Hambakliinikute patsientidest moodustavad välispatsiendid umbes kolmandiku. Selle kohta, kui palju inimesi kokku välismaalt Eestis hambaid ravimas käib, statistikat ei ole.
Välispatsientide Eestisse meelitamisega tegeleb viimastel aastatel meditsiini ekspordi klaster Medicine Estonia, kelle ülesanne on turundada Eesti meditsiini. Klastri arendusjuht Tiina Mikk sõnab, et välispatsientide huvi Eesti meditsiiniteenuste vastu suureneb järjekindlalt. „Selleks aastaks ootame suuremat välispatsientide arvu kui viimase nelja aasta jooksul kokku,” hindab ta.
Klastrisse kuulub 24 asutust, hambakliinikutest on esindatud Kliinik 32. „Klastri esindajad räägivad sellest, kui hea meditsiinitehnika ja kui kompetentsed arstid meil on. Millised ravitingimused on siinsamas Eestis, et ei pea sõitma Saksamaale, Türki või USA-sse, et saada kvaliteetset ravi,” selgitab Pensa, kes kuulub ka klastri juhatusse. Nende töö on hakanud tasapisi vilja kandma. „Kui aasta tagasi tuli messidel teha palju selgitustööd, et meie arstid on kompetentsed ja tunnevad oma tööd, siis sel aastal ei olnud selleks vajadust. Inimesed juba teadsid, et meil on väga head arstid, kes on suutelised väga hästi ravima. Aastaga on toimunud kardinaalne muutus.”
Ivanov rõhutab ka isiklike soovituste olulisust. „Meditsiin on valdkond, kus asukohast, hinnast ja muudest faktoritest vaat et olulisemaks saab usaldus ning sõbra, tuttava või sugulase soovitus. Oleme analüüsinud kliinikusse saabuvate esmakordsete patsientide infoallikat meie kohta ning väga suurel protsendil on selleks just soovitus,” selgitab ta.
Välismaalt tulnud patsientide arvates on Eesti arstid pädevad ning hea suhtlus- ja keeleoskusega. „Nende jaoks on väga oluline see, et ta saaks teenindatud oma emakeeles, et ta saaks ilma tõlgi abita aru, mida arst temaga räägib. Nii soomlased kui ka venelased saavadki kogu info oma emakeeles,” kinnitab Pensa. Peale pädevate arstide ja madalamate hindade tullakse siia ka tänapäevase ravitehnoloogia ja lühikeste järjekordade tõttu. Järjekordadest rääkides möönab Pensa, et nende kliiniku jaoks hakkab see muutuma kitsaskohaks. „Nõudlus on nii suur, et sõltuvalt arstist saab aja kahe–nelja kuu pärast. Soome patsiendid helistavad sageli laevast, et jõuavad peatselt Tallinna ja tahaksid vastuvõtuaega saada. Nii kiiresti ei ole meil kahjuks võimalik raviaegu anda.”