PwC novembrikuu maailmamajanduse ekspressülevaade vaatleb Saksamaa majanduse lähi- ja pikema perspektiivi väljakutseid ning tõdeb, et eurotsooni tugisammas on juba silmitsi mitmete probleemidega ning neid jätkub ka tulevikuks.

Võrreldes näiteks Prantsusmaa ja Itaaliaga, on Vene-Ukraina kriis Saksamaa majandust oluliselt enam mõjutanud. Samuti on Saksamaale halvaks uudiseks riigi olulisima eksportturu, Hiina majanduskasvu aeglustumine. Leevendust pakub siiski kahe olulisuselt järgmise kaubanduspartneri, USA ja Suurbritannia, majanduse oodatust kiirem kasv.
PwC langetas Saksamaa majanduskasvu prognoose nii 2014. kui 2015. aastaks 1,2%-ni, mis on sellegipoolest endiselt eurotsooni suurtest majandustest parim tulemus. Prantsusmaa vastavad prognoosid on tänavuseks ja järgmiseks aastaks vastavalt 0,4% ja 0,9% ning Itaalial -0,3% ja 0,6%. Kokku on eurotsooni SKT täna endiselt allpool kriisieelset (2007. a lõpp) taset, seevastu USA SKT on sama ajaga võrreldes kasvanud 7%.

Pikemas perspektiivis näeb PwC Saksamaa peamiste probleemidena teiste Euroopa riikidega võrreldes kiiremini vananevat elanikkonda ja teenuste sektori madalat tootlikkust. Aastaks 2030 moodustavad tööealised elanikud riigi rahvaarvust vaid 58,7% (Euroopa keskmine 62,3%). Ka jääb oma tööstuse ülikõrge tootlikkuse poolest tuntud Saksamaa teenuste sektori tootlikkus oluliselt alla nii Suurbritanniale kui Prantsusmaale, seda eriti , majutussektoris, aga ka äriteenuste, administratiivteenuste ja transportteenuste vallas.

PwC ärikonsultatsioonide teenuseliini juht Teet Tender ütles majandusülevaadet kommenteerides, et mõistagi ei anna Saksamaa kasvuprognoosi mõningane negatiivne korrektsioon veel põhjust paanikaks ei Euroopas ega Eestis. „Küll on see aga heaks näiteks, et ka võimsa majandusega riigid ei saa oma tulevikulootusi rajada tänasele edule, vaid riigi konkurentsivõime vajab igapäevast tähelepanu,“ märkis Teet Tender.

Euroopas Komisjon kärpis sel nädalal samuti Saksamaa sisemajanduse kogutodoangu kasvuootusi. Kui maikuus ootas Euroopa Komisjon Saksamaa tänavuseks kasvuks 1,8% ja tuleval aastal 2%, siis värskes prognoosis on Euroopa kasvumootori tänavune kasvulootus vaid 1,1 protsenti ning tuleval aastal 1,8%.