Telekomifirmad ja TTÜ asutavad nuti- ja äpilabori, minister lööb trummi
Täna allkirjastavad Eesti infotehnoloogia ettevõtted ja Tallinna Tehnikaülikooli innovatsiooni ja ettevõtluskeskus Mektory koostöölepingu, millega luuakse Baltikumis unikaalne mobiilirakenduste ehk äppide testimise keskus Smart Lab.
Keskuse eesmärgiks on anda Eesti ettevõtete kasutusse tipptingimused uute ja maailmaturgudel läbilöögivõimeliste rakenduste loomiseks.
Rakenduste testimiskeskuse ehk nutilabori loomise idee sai alguse paljude osapoolte ühisest huvist suurendada Eesti ettevõtete loodavate rakenduste võimekust ja ärilist potentsiaali.
"Tekitame Eestisse esmakordselt keskkonna, kus saab hakata tõsiselt testima nutiseadmete rakendusi. Ootame, et testkeskkond toob kokku parimad arendajad, mis omakorda tõstab Eestis loodavate äppide hulka ja kvaliteeti. Nutilabor on sisustatud tehnika tipptasemel seadmetega, mis võimaldavad loodavaid rakendusi testida ükskõik millisel platvormil," kommenteeris Eesti Telekomi tehnoloogiadirektor Tiit Tammiste.
Käivitatava nutilabori asukohaks on valitud TTÜ Mektory, sest osapooled soovivad ennekõike suurendada tudengite seas äppide loomise soovi. Samas on keskus avatud ka kõikidele ettevõtjatele.
"Nutilabori kujul on tegemist rakenduste loomise ökosüsteemiga, mis toob kokku tudengid, IT ettevõtted ja telekomi sektori. Siin saavad kõik osapooled kiiresti ja paindlikult uusi rakendusi testida ning koostöökohti leida," lisas Eesti Telekomi arendusjuht Enn Saar.
Nutilabori loojateks on Tallinna Tehnikaülikool, IT Kolledž, Eesti Telekom, Samsung, ASA Quality Services, Nortal, Stagnation Lab, Applaud, Mobi Lab ja MTÜ IKT Demokeskus. Sponsoriteks on lisaks Microsoft, HP, Valge Klaar ja LG. Koostöö käivitus põhjusel, et igal ettevõttel eraldi ei ole otstarbekas keskust välja ehitada ning ülikoolidel puuduvad vajalikud sisseseaded suuremahuliseks õppetegevuseks.
"Lisanduva nutilabori üle on mul väga hea meel mitmel põhjusel. Esiteks, loob see Eestis õppivatele tudengitele maailma mõistes konkurentsivõimelised tingimused uute rakenduste loomiseks. Teisalt, on nii Tallinna Tehnikaülikoolil ja ka IT Kolledžil võimalus kasutada loodavat keskkonda tudengite õppetegevuseks ning seeläbi tuua praktilist oskusteavet ülikooli õppeainetesse," ütles TTÜ innovatsiooni- ja rahvusvaheliste suhete prorektor Tea Varrak.
Nutilabor luuakse Mektory innovatsioonikeskuse mobiili- ja meediakorrusele. Lisaks nutilaborile on kohapeal olemas ka ajurünnakute ja koosolekute nurk, arendustöid toetab olemasolev mobiili- ja meedialabor.
Asutajad plaanivad 2015. aasta alguseks välja ehitada sobiva taristu, mis hõlmab erinevate tootjate nutiseadmeid ning automaatteste toetavat tehnikat. Lisaks ühisele tehnikakasutusele rakenduste katsetamisel ja õppetegevusel luuakse ka tudengitest koosnev testimiskommuun.
Koostööleping allkirjastatakse täna kell 14.00 Tallinna Tehnikaülikooli Mektorys. Täna peab Mektory ka oma esimese tegutsemisaasta puhul sünnipäeva.
Sündmusel osaleb ka välisminister Keit Pentus-Rosimannus, kes improviseerib kohapeal muusikapala Eesti startup ettevõtte loodud MachMachin’i simulaatoril, ettevõtete tippjuhid pannakse välja töötama ärimudeleid ja esitlema tudengitest investoritele, kes neid hindavad.