Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse esimees ning Housing Europe’i juhatuse liige Andres Jaadla selgitas, et kuna riikide eluasemeturud on väga erinevad, siis on ka raske üleeeuroopalisi üldistusi teha. “Ent siiski on probleemkohti, mida kohtab kõigis riikides,” nentis ta. “Euroopa pole paraku piisavalt taskukohaseid eluasemeid ning tõusnud on ka kodutute hulk.”

Noored eelistavad taskukohase eluaseme puudumise tõttu pikalt vanematekodus elada: 66% Itaalia noortest, 58% Portugali, 55% Hispaania, 74% Slovakkia noortest elab vanemate juures.

Aina suuremaks probleemiks üle kogu Euroopa on eluaseme kõrged majanduskulud. “Eluasemed on ehitatud ajal, mil energiasäästlikkusest veel ei räägitud. Ent energiasäästlikkus kujutab endast ka kulude kokkuhoidu,” märkis Jaadla.

Probleemiks on ka eluasemefondi vananemine. “Kaasaegsetest süsteemidest on vara rääkida, kui näiteks Rumeenias puudub ühes kodus kolmest isegi veevärk,” rääkis Jaadla. “Paljudes endistes Ida-Euroopa riikides eksisteeriivad tänaseni tohutud 20-30 aastat tagasi ehitatud korrusmajade blokid, mis nõuavad kiiret sekkumist, et mitte muutuda ohtlikuks neis elavate inimestele elule ja tervisele,” selgitas Jaadla.

Uusi hooneid ehitatakse kriisi tõttu aga paljudes maades vähem. “Ehitushinnad on pidevalt kallinenud,” märkis Jaadla.

Uuringu täisversiooniga saab tutvuda siin.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid