"Pea iga päev jagab keegi Facebookis oma imelist leidu, milleks on
kevadkorgits ja rõõmustab selle üle, et õhtusöök on hooleta," kirjutab
terviseamet oma lehel. Kuid kevadkogrits pole läbinisti ohutu seen, temast toidu valmistamisel peab hoolikas olema.

Esimeste söögiseentena ilmuvad liivastes männikutes juba aprilli lõpus-mais kevadkogritsad (gyromitra esculenta), mida rahvapäraselt tuntakse ka hoonitsa või lehmanisa nime all. Oma pruunide käänulis-voldiliste kübaratega sarnanevad nad mürklitele, kuid erinevalt mürklist ei ole kevadkogritsa jalg seest õõnes.

Kevadkogritsate toiduks tarvitamisel tuleb arvestada, et toorelt või vähekeedetuna on seen mürgine, sisaldades güromitriini. Güromitriini sisaldus seenes sõltub seene kasvukohast ja aastaajast, vaheldudes ka seeneti.

Et mürk laguneks ja eralduks tuleb kevadkogritsaid enne söömist kupatada kaanega potis vähemalt 20 minutit. Meeles peab pidama, et seente kupatamise vesi ja keetmisel eralduv aur on seejuures mürgised.

Seega, kevadkogritsa mürgistus võib tekkida ka vaid seenetoidu valmistamisest, kui nt köögi ventilatsioon on puudulik.

Mikrolaineahjus kuumutamine ei asenda kupatamist ja selliselt töödeldud seened jäävad mürgiseks.

Kevadkogritsa korduv tarvitamine võib vallandada sümptomid alles mitmenda toidukorra järel, ilma et inimesel oleks eelnevalt olnud mingeid kaebusi. Samuti nagu söömisel kuhjuvad ka kevadkogritsate kupatamisel erituvad mürkained organismis.

Kui kevadkogritsat on tarvitatud toiduks toorelt või ebapiisavalt küpsetatult rohkem kui suhkrutüki suurune tükike lapse või 2-3 supilusikatäit täiskasvanu puhul tuleks helistada mürgistusteabekeskuse telefonile 16662 ja pidada nõu edasise toimimise suhtes.


HEA TEADA

Loe enne toiduvalmistamist kevadkorgitsa ja kõikide teiste mürgiste seente kohta rohkem teavet mürgistusinfo veebilehelt.