2013. aastal tegi Wealthfront uuringu selle kohta, kui palju on kahel inimesel tarvis, et Silicon Valleys luksuslikku elu elada. Nüüd on see saanud sotsiaalmeedias suurema tähelepanu osaliseks. Inimesed on mures.

Wealthfront võttis tüüpilise Silicon Valley abielupaari näite, kes teenivad kokku 250 000 dollarit aastas. Nad on riigi ühed enam teenivad töötajad, kuid uuringu järgi ei ole nende tulevik roosiline. Isegi juhul, kui nad sama palka mitukümmend aastat teenivad. Mida peavad aga sel juhul tegema teenindav personal, bussijuhid, hotellitöötajad jne, kes samuti Silicon Valleys elama peavad. Nemad ei teeni niigi palju.

Wealtfronti kujuteldav leibkond koosneb kahest vanemast ning nende kahest lapsest. Neil on plaanis tulevikus mõlemad lapsed panna erakolledžisse ning nad omavad Silicon Valleys kolme magamistoaga maja.

Selline plaan tähendab aga seda, et pensioniks ei jää neil suurt midagi alles.

Wealthfronti stsenaarium jätkub nii. Tegemist on 30-aastaste inimestega, kes teenivad kokku 250 000 dollarit aastas ja kulutavad 60 000 dollarit laste kasvatamisega mitte seotud asjadele. Paari sissetulek ning väljaminekud kasvavad kooskõlas inflatsiooniga ehk 3% aastas. Nad ei saa palka alates 65-aastaseks saamisest ning hakkavad sotsiaalfondist raha saama 70-aastaselt.

Nad ostavad maja, kui nad on 30-aastased ning see maksab 1 000 000 dollarit. Sissemaks on sellest 200 000 ning hüpoteek 800 000 dollarit. Viimase puhul on 30 aastaks fikseeritud 3,75% intressimäär. See on ajalooliselt madal määr.

Föderaalne ning osariigi tulumaks moodustavad 45% tuludest ning nad investeerivad igal aastal 6% säästudest.

Mõlema lapse peale kulub 22 000 dollarit aastas. Nad peavad säästma 1100 dollarit kuus 18 aasta jooksul, et panna mõlemad lapsed erakolledžisse. Alternatiivina võivad nad säästa 6500 dollarit aastas ühe lapse kohta, kui nad pandaks riiklikku ülikooli. (250 000 dollarit teenivate vanemate lapsed ei saa taotleda ka erinevaid ülikooliga seotud toetusi).

Uuringu peamine tulem on aga teadmine, et Silicon Valleys on tõsine kinnisvarakriis. Miljon dollarit kodu eest tundub absurdsena, aga tegelikkus ongi selline. Kui soovid kodu heasse piirkonda, kus on ka head koolid, siis pead sa nii palju välja käima tõesti.

Silicon Valleys ei ole piisavalt kinnisvara ning see mõjutab nii jõukamaid IT-inimesi, kui neid teenindavat personali.

Eks soovi ka Eesti siia luua oma väikest Silicon Valleyt. Peame meiegi arvestama, et sellega võivad kaasa tulla hoopis ootamatud probleemid.