Üks California pereisa maksis ühel taolisel garaažimüügil viis dollarit pudi-padi ja vanu pabereid täis karbi eest ning leidis selle sisu sorteerides 1917. aastast pärineva aktsiasertifikaadi, mille hind on praegu 130 miljonit dollarit.

Garaažimüükidel on USAs pikk ajalugu. Igal nädalavahetusel laotavad kümned tuhanded ameeriklased oma maja ette träni, mida endal enam vaja ei ole, kuid mille tänulik naaber paari dollari eest rõõmsasti ära ostab – videokassetid, DVD’d, raamatud, beebiriided, mööbel. Nimekiri on ammendamatu ja ületab kujutlusvõime piirid. Nagu ka see fakt, et sellisel väljamüügil võib mõni õnnelik üleöö püstirikkaks saada.

Näiteks 2010. aastal maksis üks Las Vegase mees 10 dollarit joonistuse eest, mis osutus 2 miljoni dollari vääriliseks Andy Warholi joonistuseks. Alles hiljuti osutus õnneliku silmaga meheks üks Ohio elanik, kes ostis 14 dollari eest Picasso töö, mille väärtus ulatub kümnetesse tuhandetesse dollaritesse.

Kuid mõte, et keegi ostab viie dollariga paberitüki, mis maksab tegelikult 130 miljonit dollarit, ei taha kuidagi pähe mahtuda. Kuidas see võimalik on?

Tony Marohn ostis oma naabri garaažimüügilt karbi dokumentidega. Kodus oma saaki uurides avastas ta, et üks paberitest oli 1917. aastast pärinev aktsiasertifikaat 1625-le Palmer Union Oil Company aktsiale. Veidi uurimistööd ja Marohn avastas, et Palmer Union Oilist sai kahekordse ühinemise järel osa Coca-Colast, mis omakorda tähendab, et garaažimüügilt saadud paberi järgi on tal nüüd 1,8 miljonit aktsiat väärtusega 130 miljonit dollarit.

See teeb mister Marohnist ja tema pärijatest Coca-Cola suurima eraisikust aktsionäri ja ühtlasi kõigi aegade maailma rikkaima garaažimüükide õnneküti.

Coca-Cola reageeris verivärske aktsiamiljonäri väljailmumisele kohtuhagiga, milles taotleb aktsiate kehtetuks tunnistamist – iidne aktsiasertifikaat pärinevat ammu hingusele läinud naftafirma kinnisvaratehingust ja olevat kehtetu, ka oleks selle paberi tunnustamine kontserni sõnul kõigi teiste legitiimsete aktsionäride suhtes täiesti ebaaus.

Mis saab edasi? Kas mister Marohnist ja tema perest saavad siiski miljonärid?

Milline iganes saab olema selle loo lõpplahendus, selge on see, et tuhanded ameeriklased jätkavad aardejahti garaažimüükidel – kunagi ei tea, mis näppu võib juhtuda.