Kujutle, et oled rikas naftašeik ning istud ühes luksuslikus Dubai sky bar'is. Sulle serveeritakse vodka martini, milles hulbib tuhande aasta vanune Põhja-Norra liustikust pärinev jääkuubik. Idufirma soovib seda võimalust pakkuda.

„Meie toode on 100% naturaalne, üle 1000 aasta vana ning väga luksuslik," seisab Svaice'i kodulehel. Ettevõte on saanud juba loa alustada jää kaevandamist Svartiseni liustikust.

Kuigi tegemist pole pikaajalise ärimudeliga - vähem kui saja aasta pärast on liustik sulanud - käib firma asutaja Geir L. Olsen juba Dubais oma ideed turundamas. Siiani on vastukaja olnud positiivne.

Olseni sõnul ei ole tegemist lihtsalt tavalise lahjendajaga, sest jää „on puhas ning maitseb hästi". Liustiku lähedal asuva Meløy omavalitsuse juht Per Swensen loodab, et ettevõte loob piirkonda uusi töökohti: „Kujutle, et asetad enda joogi sisse 1000 aasta vanuse jääkuubiku. See kõlab vaieldamatult eksklusiivsena."

Jääkihi kadumine

Svartisen on suuruselt teine liustik Norra maismaal kattes umbes 369 ruutkilomeetrise ala. Maailma Looduse Fondi (WWF) Norra peasekretär Nina Jensen ei mõista, miks on projektil nii laialdane avalik toetus: „Ma ei arva, et on õige luua lühiajalisi töökohti, et hävitada sulava liustiku viimasedki osad."

Svaice väidab aga, et kaevandab jääd vaid osades, kus liustik sulab niikuinii ning ei aita seetõttu kaasa jääkihi kadumisele. Isegi täisvõimsusel jääd tootes - 3600 kuupmeetrit aastas - on teisaldatav hulk umbes nii väike, et hüdroelektrijaam saaks puudujääva sulavee abil kõigest 54 sekundit energiat toota.

Mõningasest vastuseisust hoolimata on Svaice alustanud kinnisvara kokku ostmisega, et luua pankrotistunud päikeseenergia ettevõtte hoonetesse enda tehas. Samal ajal tehakse ka turundustööd luksuslikes baarides ning restoranides üle maailma.