Eesti Mööblitootjate Liidu tegevdirektori Herkki Kitsingu sõnul jääb keskmise Eesti tootja ekspordimaht veerandi ja poole miljoni euro vahele, kuid Eestis on ka firmasid, mis ekspordivad enam kui 10 miljoni euro ulatuses. Kogu mööblisektori müügimahust moodustab eksport ligikaudu 60 protsenti.

"Eesti tootjatel on õnnestunud viimastel aastatel lisandväärtust töötaja kohta tõsta, kuid kasumlikkus pole hüpet ülespoole teinud," rääkis Herkki Kitsing. "Sektor on küll arenev ja tugev, kuid prognoosidest ning tootjate hinnangutest näeme ka mõningat ebakindlust tuleviku suhtes. Mitmed ettevõtted ennustavad käibe langust ning ekspordivõimaluste vähenemist. Kogu sektori suurimaks nõrkuseks peavad tootjad kvalifitseeritud tööjõu puudust, mis on nii arengu kui ekspordi takistajaks. Tööjõu defitsiit puudutab kõiki sektoriga seotud ametialasid, kuid kõige suurem puudus on spetsialistidest, näiteks tisleritest, inseneridest, karkassi ja pehme mööbli valmistajatest ning mööblirestauraatoritest."

Ühe elaniku kohta on Eesti üks enim mööblit eksportivaid riike Euroopas. Peamisteks eksporditurgudeks on Soome ja Rootsi ning enim eksporditavaks mööbliks on büroomööbel ning pehme mööbel. Büroomööblist läheb ekspordiks ligi 100% ning see liigub pea kogu ulatuses Soome ja Rootsi. Pehmest mööblist eksporditakse 70% ning sellele mööblile leidub turgu ka Kesk- ja Lõuna-Euroopas. Väljapoole Euroopa Liitu ekspordivad vaid üksikud Eesti tootjad, nende turgudeks on peamiselt Venemaa ja Ukraina.

Valminud uuringu küsimustikule vastas ligi sadat Eesti mööblitootjat, mille käive ületas 300 000 eurot. Uuringu käigus valmis ka andmebaas ja kokkuvõte, mis koondab kõiki 662 Eesti mööblitööstuse valdkonnas tegutsevat ettevõtet. Uuring on jätkuks 2009. ja 1999. aastal läbiviidud sarnastele uuringutele.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena