Erinevalt tollest ajast ei paista keegi suutvat dollari tõusu pidurdada. 30 aastat tagasi oli USA piisavalt tugev, et suruda läbi väliskaubanduse tasakaalustamatuse piiramist. Ühel kenal päeval sündis Plaza kokkulepe. Selle kokkuleppe kohaselt liitusid USAga dollari nõrgestamise tegevusega ka Jaapan, Saksamaa, Prantsusmaa ja Suurbritannia.

Nüüd on USA keskpank teelahkmel, mis võib tuua juba neljapäeval intressitõusu. Mitmete teiste maade keskpangad tegelevad oma maade valuutade nõrgendamisega, mis on lasknud dollaril üha enam särada. USA dollar on vaid 8% kaugusel Föderaalreservi arvutatavast USA tähtsamate kaubanduspartnerite valuutadest koosneva indeksi rekordkõrgusest. Valitseb oht, et USA keskpanga intressitõus võib anda USA dollari tõusule hoogu juurde.

„Föderaalreserv võib tõsta intressimäära, kuid on väga ettevaatlik, kuna USA dollari tugevnemine lööks USA eksporti ja mõjutaks välismaalt USAsse tagasi toodavaid ettevõtete kasumeid,“ ütles 81aastane Makato Utsumi, kes oli tööl Jaapani saatkonnas Washingtonis, kui sõlmiti Plaza kokkulepe. „Valitseb arvamus, et on vaja sellist koostööd nagu Plaza kokkuleppe ajal, kuid see koostöötahe on kadunud. Ei ole selge, kes on igas riigis tegelik otsustaja või kes juhib maailma.“

Jaapani jeeni vastu on USA dollar tugevnenud 2 aastaga 20% ja euro vastu 17%.

Septembris Türgis toimunud G-20 kohtumine lõppes ilma kokkuleppeta, kuidas vastata Hiina aeglustuvale majandusele. Hiina devalveeris ootamatult jüaani ja see tõstatas kartuse maailma majanduskasvu lööva valuutasõja ohust.

See on eredas vastuolus septembris 1985. aastal toimunuga, kui suurriikide rahandusministrid kogunesid New Yorgis Plaza hotellis. 1979. aastast oli USA dollar tugevnenud järjest kuus aastat. See muutis USA konkurentsivõimetuks. 22. juunil allkirjastati USA dollari nõrgestamise kokkulepe. Kahe aasta jooksul kukkus dollar jeeni vastu 50% ja saksa marga vastu 30%.

G20 kohtumine näitas koordineerimise puudumist. 1980ndate vaimu saab taastada vaid läbi aastate pikkuste isiklike suhete läbi regulaarsete kohtumiste, ütles Jaapani endine valuutapoliitika eest vastutaja Toyoo Gyohten, kes osales Plaza kokkuleppeni jõudnud kõnelustel.

„Tundub, et pole kohta, kus vahetada kriisi eel selle vältimise vaateid,“ lausus ta. „Efektiivse koostöö puudumine muudab ühe riigi kriisi üleilmseks kriisiks.“

„Plaza kokkulepe näitas, et koordineeritud tegevus võib pöörata ümber valuutaturu trende,“ ütles Royal Bank of Scotlandi turustrateeg Mansoor Mohi-uddin. „30 aasta jooksul on valuutaturul kadunud koostööisu. Samal ajal on järsult kasvanud valuutaturu maht.“

„Praegu on raske interventsioone ja makropoliitikat koordineerida,“ ütles Plaza kokkuleppe ajal Jaapani valuuta eest vastutav tippametnik Tomomitsu Oba. „ 1985. aastal moodustas G-5 poole maailma kogutoodangust. Nüüd on maailma kogutoodang 113 triljonit dollarit, millest G7 osa on vaid 34 triljonit.“

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena