Kaubanduskeskus on jalutuskäigu kaugusel ja kui ka jalutuskäiku ette võtta ei taha, saab internetist endale meeldivad esemed kulleriga otse koduukseni tellida, seda ka väiksemates kohtades.

Tegelikult on tore, kui kõik kättesaadav on, aga tarbimisühiskonnal on ka oma varjupool. Me tarbime üle. Kõik on ju kuulnud väljendit kiirmood — paljud brändid toodavad riideid vaid üheks hooajaks — see tähendab, et niikuinii peab järgmisel hooajal uued riided ostma, sest eelmise aasta omad on juba moest väljas ja võib-olla isegi katki.

Aga mõelge, kui palju inimesi on ühe eseme valmistamisel vaeva näinud: materjali tootmine, tehnoloogia väljatöötamine, õmblemine, pakendamine, transport kauplustesse ning ka nende ülalpidamine. Kui palju kulub nende ajutiste esemete valmistamiseks vett ja energiat — kui suure ökoloogilise jalajälje jätab üks topp või teksapaar keskkonnale…

Eestis on palju disainereid, kes samuti keskkonna pärast muret tunnevad. Toome välja mõned säravad tähed, kes oma ilusate asjade tootmisel keskkonnale tähelepanu pööravad.

Reet Aus on Eesti väärtustava taaskasutuse kroonimata kuninganna ning probleemile edukalt laiema avalikkuse tähelepanu tõmmanud. Tema tooted valmivad väärtustava taaskasutuse põhimõtetel, mis vähendab märgatavalt tööstuse keskkonnamõju. Soovitame kindlasti võimalusel vaadata ka filmi „Moest väljas“.
Pildil oleva naiste päevasärgi leiab SIIT ja unisex teksapüksid SIIT.
Foto Reet Aus


Kalamaja Printsess on näitlejatar Karin Raski loodud ja Eestis toodetud 100% re-use rõivabränd. Kõik kollektsioonide materjalid on pärit Uuskasutuskeskusest ning paljud esemed on ainueksemplarid. Lisaks sellele, et tegemist on taaskasutusega, on riietel ka väga ägedad nimed: „Kohvikus mahla joomise kleit“, püksid „Ole ettevaatlik“, jakk „Võta mind kaasa“ ja seelik „Tere kool!“.
Kalamaja Printsessi tooted leiad SIIT.
Foto Kalamaja Printsess


Kairi Lentsiuse loodud kollektsioon TELK on loodud vanadest militaartelkidest, mis muidu oleksid kuulunud mahakandmisele. Kollektsioonis on neile antud uus elu ja lõpptulemus näeb välja kõike muud kui vana ja kulunud. Materjali pleekimine ja ebaühtlane toon on ära kasutatud looduse tehtud trükimustrina, millele on omakorda lisatud tikitud muster. Kollektsiooni kuuluvad kleidid ning unisex mantlid.
Pildil oleva mantli leiad SIIT.
Foto Getter Kuusmaa


New Rustic on aksessuaaribränd, mille kotid on valmistatud käsitööna zero-waste põhimõttel — põhimaterjaliks on tekstiilitootmise jääkidest kootud kangas ja mööblitootmise jääkidest valmistatud nahast sangad. Lisaks igati eetilisele tootmisprotsessile näevad kotid väga head välja ja on mõnusalt mahukad.
New Rustic kotid leiad SIIT.
Foto New Rustic


TUUB on lõbus mitmeotstarbeline ese, mida saab kanda miljonil erineval moel: seelikuna, pluusina, kleidina, sallina peakattena… piiriks on vaid omaenda fantaasia. Lisaboonusena on need valmistatud kahekordsest taastöödeldud kangast ja neid on olemas paljudes värvitoonides.
TUUBid leiad SIIT.
Foto Juta Kübarsepp


Upstairs Shop on andnud uue elu vanadele vinüülplaatidele seinakellade näol. Valikus on ägedad kellad, mille puhul on plaatidest erinevad kujundid välja lõigatud.
Upstairs Shopi vahvad seinakellad leiad SIIT.
Foto Upstairs Shop