Suitsupakid kolivad peagi klientide silme alt leti alla
Samuti keelatakse tubakatoodete riigisisene ja piiriülene kaugmüük ning piiratakse e-sigarettide koostist, vahendab sotsiaalministeeriumi koduleht.
Meede on eelkõige alaealiste suitsetamise ennetamiseks
Müügikohas toodete väljapaneku keeld on tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski sõnul eelkõige alaealiste suitsetamise alustamist ennetav meede. „Riigil on kohustus kaitsta rahva tervist. Seepärast kasutame kõiki õiguslikke meetmeid, et ennetada või leevendada inimeste tervise kahjustamist. Piirates tubakatoodete nähtavust ja kättesaadavust aitame ennetada alaealiste suitsetamise alustamist ja aitame ka neid, kel on käsil suitsetamisest loobumine,“ rääkis minister.
Keelu rakendamisel nähakse ette erand peamiselt tubakatoodete või tubakatootega seonduvate toodete müügiga tegelevatele müügikohtadele tingimusega, et müüdavad tooted ja nende kaubamärgid ei ole nähtavad väljaspool müügikohta. Erandi saavad ka rahvusvahelisel liinil sõitvad laevad. Sama erandi on kehtestatud ka Soome.
Tubakatooteid võib oodata e-kaubanduses keeld
Lisaks jaemüügi piirangutele tuleb edaspidi arvestada ka tubakatoodete ja nendega seonduvate toodete riigisisese ja piiriülese e-kaubanduse keeluga. Rahvusvahelise e-kaubanduse keelamist on juba kasutanud kuus liikmesriiki ning veel 13, sh Eesti, plaanivad selle keelata. Lätis on siseriiklik e-kaubandus keelatud juba varem, keeld jõustus tänavu aasta alguses. Piiriülese kaugmüügi keelamist soovitab ka Maailma Terviseorganisatsioon.
E-sigaretid pole erand
Seadusemuudatusega keelatakse sarnaselt tubakatoodetele ka e-sigareti koostises vitamiinide ja muude tervislikku muljet loovate lisaainete kasutamine. „E-sigaretid, mis on populaarsed eriti noorte seas, on siiani olnud piisavalt reguleerimata, sh on puudunud kontroll e-sigareti vedelikus sisalduvate ainete üle. Eesmärgiks on kohelda e-sigarette müügiedenduse, kättesaadavuse ja sisalduse mõttes sama karmilt, kui tavalisi sigarette, kuna nikotiin on jätkuvalt väga tõsist sõltuvust tekitav aine,“ sõnas Ossinovski.
Elektroonilise sigareti vedelik ei tohi seadusemuudatuse järel sisaldada näiteks vitamiine ega muid lisaaineid, mis loovad mulje, et toode on tervisele kasulik, selle kasutamine kujutab endast väiksemat riski tervisele kui muud tooted ega aineid, mida seostatakse energiat ja jõudu andva mõjuga.
Eelnõu aluseks on tubakapoliitika roheline raamat ja EL tubakadirektiiv, mis tuleb Eesti siseriiklikku õigusesse üle võtta 20. maiks 2016.