Apple’i tegevjuht Tim Cook keeldus täitmast Ameerika Ühendriikide föderaalkohtu käsku avada San Bernardino rünnakute taga oleva terroristi iPhone'i sisu uurimise eesmärgil, kirjutab The Guardian.

Detsembris hukkus Syed Farooki ja tema abikaasa Tashfeen Maliki korraldatud rünnakus 14 inimest. Mõlemad ISIS-ega seotust tunnistanud kurjategijad hukkusid tagaajamise käigus aset leidnud autoõnnetuses. Politsei omastas kõik nende valduses olnud elektroonilised seadmed, sh Farooki Apple iPhone 5C nutitelefoni.

Farooki telefoni ei õnnestunud riiklikul julgeolekuorganil aga lahti muukida. iPhone'i lukustussüsteem on avatav neljakohalise koodiga, millel on kokku 10 000 võimalikku erinevat kombinatsiooni. Apple uuema operatsioonisüsteemiga on privaatsuskaalutlustel võimalik aga terve telefoni sisu kustumine, kui turvakoodi sisestatakse kümnel järjestikul korral valesti.

Apple on aastaid panustanud palju arendustööd ning raha, et suurendada nii enda kui ka oma tarbijate turvalisust andmekaitse- ja privaatsusküsimustes. Enne operatsioonisüsteemi iOS 8 välja tulemist tegi Apple politseijõududega koostööd, tulles osaliselt vastu viimaste palvele ning jagades limiteeritud koguses isikuinformatsiooni julgeolekuasutustele. Uuest operatsioonisüsteemist ei käinud aga ka Apple enda häkkimise tarkvara jõud üle.

Farooki juhtumi puhul nõuab aga FBI, et Apple töötaks välja uue tarkvara, mis võimaldaks iPhone 5C süsteemi avada. Tehnoloogiagigant polnud sellega aga kuidagi nõus, sest leidis, et sellise tarkvara välja töötamisel, oleks edaspidi potentsiaalne oht kõikidele Apple nutitelefonidele ning nende kasutajate privaatsusele. Seda juhul kui tarkvara peaks sattuma terroristide või teiste kuritegelike jõudude kätte.

Apple tegevjuht Tim Cook on pressile vandunud, et taolist häkkimise-tarkvara ei eksisteeri ning ka ei plaani ettevõtte seda ühelgi juhul luua.

USA valitsushoone Valge Maja, konservatiividest poliitikud nagu näiteks presidendi kandidaat Donald Trump ning korrakaitseorganid on valinud FBI poole, samas kui Apple selja taga seisavad tehnoloogid, liberaalid ja nii mõnigi maailma mõjuvõimsamatest tehnoloogia kompaniidest.

"Antud nõue õõnestab kõiki neid õigusi ja vabadusi, mida meie valitsus kaitsma peaks," ütles Cook oma avalikus pöördumises.

FBI direktor James Comey sõnas aga oma vastulauses, et elulise tähtsusega otsuste langetamine terrorismi puudutavates küsimustes ei tohiks jääda korporatsioonide võimsusesse, kes teenivad elatist asjade nagu näiteks nutitelefonide müümisest.