Eesti äriinglid peavad väga oluliseks kapitali pakkumist kõige riskantsemas eelseemne- ja seemnefaasis, kuhu Eestis investeeriti eelmisel aastal ainult ca 1 miljon eurot, mis ei ole piisav uute idufirmade pealekasvu tagamiseks. EstBAN tunnustas Telia Eestit ja Rein Lemberpuud idufirmade ökosüsteemi arendamise eest.

Äriinglite ühenduse EstBAN liikmed investeerisid 2015. aastal idufirmadesse ühtekokku 6,67 miljonit eurot. Äriinglite tehingute arvu ja mahu osas on tegu rekordilise aastaga, sest lisaks esmakordselt investeeritud summadele on tehtud ulatuslikult jätkuinvesteeringuid kasvavatesse idufirmadesse.

EstBANi liikmed tegid 2015. aastal 160 investeeringut 98 ettevõttesse, mis on kasvav maht võrreldes 2014. aasta 100 investeeringuga 65 ettevõttesse. "Tehingute arvu osas on jätkuvalt suurima osakaaluga esmased investeeringud, mis moodustasid 64% tehtud investeeringute arvust," kommenteeris EstBANi tegevjuht Heidi Kakko. Ta lisas, et rohkem kui kolmandik rahastatud ettevõtetest olid IKT-valdkonna startupid, märkimisväärselt palju (18%) oli ka finantsteenustega seotud idufirmasid. Valdav osa ehk 85% tehingutest olid sündikeeritud ehk ühiselt tehtud investeeringud.

Ivar Siimar, EstBANi asutajaliige ja juhatuse esimees rõhutas, et äringlid on kogu maailmas uuendusmeelsete alustavate ettevõtete jaoks kõige olulisem kapitaliallikas. "Eesti äriinglite kogukond kasvab eelkõige entusiastlike tehnoloogiahuviliste poolest, kel on missioonitunne aidata noori innovaatilisi ettevõtteid. Kahjuks ei ole Eestis idufirma müügiga rikkaks saanud seeria-ettevõtjaid veel piisavalt, mistõttu vaatamata tehingute arvu kasvule on kapitali pakkumine ikka veel võrreldes nõudlusega väheldane."

Siimari sõnul on täna vajadus riikliku toe järele, et idufirmadele saaks pakkuda enam kapitali riskantses varases faasis. "Meil on lootust, et mõne päeva eest asutatud kauaoodatud kaasinvesteerimisfond EstFundannab olulise tõuke äriinglite investeeringute kasvule."

EstBAN valis aastatulemusi kokkuvõtval üldkoosolekul 2015. aasta äriingliks Kuido Lepiku, kes on IT-lahendustehuviline ettevõtja, ja ning parima uustulnuka tiitli pälvis Ando Kivilaid, kes varasemalt on üles ehitanud mitmed kindlustusteenuste pakkujad. Aktiivseima äriingli tiitel läks Ari Korhonenile, kes on ka Soome äriinglite ühenduse FiBAN liige, kuid õhinapõhiselt panustamas Eesti ökosüsteemi arendamisse enam kui 20-aastase ajalooga kogemuse jagamisel.

EstBANi asutajaliige ja juhatuse esimees Ivar Siimas sõnas: "Idufirmad on Eesti majanduskasvu tulevikuvõimalus ja äriinglid kui kõige aktiivsem ja innovaatilisem osa investoritest panustab oluliselt töökohtade ja maksutulu loomisesse just ettevõtluse kõige riskantsemas faasis. Seetõttu vääriks tunnustamist kõik EstBANi liikmed." Siimar lisas, et äriinglite panuse kõrval on hindamatu, et Eestis on osapooli, kes omal initsiatiivil lahendavad majanduse ees seisvaid raskeid väljakutseid.

Seetõttu otsustas EstBAN lisaks oma parimate liikmete tunnustamisele esile tõsta ka kaks erasektori algatust, mis on Eesti idufirmade arengu jaoks tähendusrikkad. Nendeks on kiirendi VUNK loomine Telia Eesti toetusel, et innustada ka suurettevõtetes töötavaid nutikaid spetsialiste rohkem uute ideede arendamise ja ettevõtlusega tegelema ja endise Playtechi tegevjuhi Rein Lemberpuu poolt Tartusse Raekoja platsi ajaloolisesse pangamajja idufirmade koostöökeskkonna loomine. Tartu Garage48 HUB on mitte ainult koduks innovaatilistele meeskondadele, vaid pakub ka võrgustikku ja hädavajalike teadmiste tuge.

Eesti Äriinglite Assotsiatsioon (EstBAN) on ettevõtetesse varases arenguetapis investeerivate erainvestorite katusorganisatsioon, mille eesmärkideks on ettevõtluskeskkonna arendamine ja ingelinvesteeringute mahu suurendamine. EstBANil on tänaseks üle 100 äriinglist liikme, kes võrgustiku toel analüüsivad ja teevad ühiselt uusi investeeringuid.

EstBANi toetajaliikmeteks on ärksad Eestis tegutsevad ettevõtted ja organisatsioonid: Nortal, Eesti Ekspress, Telia, Civitta, SmartCap, Hedman Partners, Eversheds Ots & Co, kommunikatsioonibüroo JLP, Oracle Eesti, Ernst&Young, Tehnopol ja Tallinna Ettevõtlusinkubaatorid.