Manifest: mis sundis miljonite Panama dokumentide lekitaja tegudele?
Maailma suurima andmelekke taga olnud isik ütles, et teda ajendas tegutsema dokumentides peituv ebaõiglus, mille taga on „jõukas ülemaailmne eliit“. „Sissetulekute ebavõrdus on meie ajastu üks määravatest küsimustest,“ kirjutas ta, „Otsustasin paljastada Mossack Fonseca, sest arvasin, et selle asutajad, töötajad ja kliendid peaksid andma aru oma rollist nendes kuritegudes, millest seni on avalikkuseni jõudnud ainult osa.“
Tema hinnangul ei soovita „ulatusliku ja kõikjale ulatuva korruptsiooniga“ tegeleda.
„Läbikukkumiste kollektiivseks mõjuks on eetiliste standardite täielik kadumine, mis on viinud uudse süsteemini, mida me nimetame küll jätkuvalt kapitalismiks, kuid mis on võrdväärne majandusliku orjusega,“ märkis lekitaja. „Meie süsteemis ei ole orjad teadlikud oma olukorrast ega oma isandatest, kes elavad eraldiseisvas maailmas. Nähtamatud ahelad on hoolikalt peidetud kättesaamatu õigusliku kõnepruugi sekka.“
Manifesti autor rõhutas, et ei tööta ühegi riigi valitsuse ega luureagentuuri heaks.
Maailma meedia asus aprilli algul avalikustama nende kätte lekkinud andmeid maksuparadiisideks peetavatesse riikidesse, peamiselt Panamasse, asutatud ettevõtete ja nende omanike kohta. Mossack Fonsecast lekkis kokku 11,5 miljonist dokumenti.