On tavaline, et vanemad inimesed ütlevad, et neil on unehäired. Pea veerand kuni kolmandik vanematest inimestest tekib teatud eas unetus. Tundub, et peamisi põhjuseid selleks on kaks: uinumine alles hilja öösel ja siis ärkamine liiga vara hommikul. Muidugi siis veel see häda, et võimatu on sundida ennast uuesti magama, et unetunde täis saada.

Mõningatel juhtudel on unetuse probleem põhjustatud meditsiinilisest seisundist, kuid paljud leiavad, et isegi ilma füüsiliste häirivate sümptomiteta ei suudeta täisväärtusliku ja sügava une saatel ööd mööda saata.

Puudulik uni võib olla pikaajaline mõju immuunsussüsteemile ja ka paljude teiste terviseaspektidele, sealhulgas inimese üldisele heaolule. Samuti suurendab päevane unisus erinevate õnnetuste riski. Aga võib-olla inimesed lihtsalt ei vaja nii palju und ja ei peagi sellepärast nii palju muretsema?

Üks hüpotees, miks vanemad inimesed vähem magavad, on see, et vananemisprotsess häirib igapäevast ööpäeva rütmi ja põhjustab sellega vanemate inimeste põhjuseta varasema ärkamise.

Uues uuringus vaadeldi Venemaal 130 vanema inimese käitumist ööpäeva jooksul. Nimelt hoidsid töötajad katsealuseid ärkvel ja palusid neil pidevalt hinnata, kui unisena nad ennast tunnevad. Unisuse tunded varieerusid kogu ööpäeva jooksul. Sellise eksperimendi käigus püütakse organismi protsesse vastavalt ajale analüüsida. Näiteks muutus kehatemperatuur erinevatel kellaaegadel ja melatoniini hormoon tõusis kehas just õhtusel kellaajal.

Analüüsitulemusi võrreldi vabatahtlike nädalataguste ise tehtud märkmetega. Teadlased leidsid teatud mustri, kuidas unisus ja aeglased ajulained muutusid vastavalt kellaajale. Üldine hinnang oli see, et vanemad inimesed tunnevad unisust võrreldes nooremate inimestega teistel aegadel ja see on üks põhjus, miks on nende öine uni pinnapealsem ja lühem.

Seega oletus, et vanemad inimesed vajavadki vähem und, ei pea paika. Lihtsalt vananeva keha rütm ei sammu ööpäevarütmiga sama sammu. Seega tukuvadki vanemad inimesed vahel keset päeva, sest kuidagi peavad nad oma unetunnid täis saama.