Õllemeister jagab soovitusi: jaaniõlu olgu ühtaegu mahe ja kange
“Kui filmist “Siin me oleme” Ärni kuulsat lauset - et naises peab olema koos nii taevas kui põrgu - jaaniõllele mõeldes parafraseerida, siis saaks selle kokku võtta lausega “jaaniõlles peab olema ühtaegu nii mahedust kui kangust”,” ütleb Kochi õllemeister Enn Kärblane.
Tavapäraselt heitlike ilmaoludega jaaniõhtut on ikka ja jälle kirjeldatud kehva suusailmana ning veetud kihlagi, et kas sadu ikka ka sel aastal tuleb. Kochi õllemeistri sõnul peaks seetõttu jaaniõllel olema parasjagu kangust, et see oleks soojendav, olles samal ajal piisavalt ka mahe, et seda lihtne nautida oleks.
Kärblane pruulis jaanipäevaks Koch Jaanipäeva Eripruuli, mil on kangust 7%, kuid mille järelmaitse on mesiselt pehme, aga humalane. Kochi eripruulis on tunda lillelist ning puuviljast aroomi, mille dominandiks on kärjemee lõhn. Oma värvuselt on jaaniõlu merevaigukarva, maitsest on tunda magusust, küpsete puuviljade, mee ja linnaste kooslust. Kochi Jaanipäeva Eripruuli soovitab kogenud õllemeister serveerida mitte väga külmalt - kümne kraadi juures.
Serveerimistemperatuurist rääkides ütleb Enn Kärblane, et kuigi rusikareegel on, et õlut tuleb hoida jahutatuna ja UV kiirguse eest kaitstult, siis tegelikkuses on eri tüüpi õlledel on ka erinev serveerimistemperatuur. Üldjoontes võib öelda, et mida heledam, lahjem ja kergem on õlu, seda külmemalt seda serveeritakse. Et jaaniõlle maitse hästi esile tuleks, soovitab ta õllepudeli külmikust välja võtta paarkümmend minutit enne tarbimist või panna külmikusse vaid tunniks-paariks, kuna külmik jahutab õlut liiga palju.
Eri õlletüüpide soovituslikud serveerimistemperatuurid:
- Heledad laagriõlled, light õlled 4-8°C
- Nisuõlled 8-9°C
- Tumedad laagriõlled 9-10°C
- Ale'id ja stoutid 10-13°C
- Belgia ale'id 13-16°C
- Porterid, kanged tumedad õlled kuni 18°C