Majandusteadlane: Brexit on ehe näide irratsionaalsest käitumisest
Suurem osa majandusteooriatest põhineb eeldusel, et inimesed on ratsionaalsed: tegutsevad enda huvides, kõrvutavad otsuste plussid ja miinused ega tee vigu. Ehk millegi poolt või vastu olemise otsuse langetamisel arvestatakse välja, mis see maksab ja siis otsustakse. Paraku päris maailmas asjad nii ei käi.
Brittide hääletus Euroopa Liidus jätkamise või lahkumise teemal on inimeste tegelikust käitumisest hea näide, vahendab Business Insider Chicago ülikooli ärikooli käitumisökonomisti Richard Thaleri sõnu.
Nimelt ei käitu ega mõtle lahkumise poolt olevad Suurbritannia kodanikud nii nagu traditsiooniline majandusteadus neilt eeldaks.
„Standardne majandusteadus arvab, et valija kalkuleerib oma peas poolt ja vastuargumente nagu Wall Street Journali või Economisti ajakirjanikud ja arvutab matemaatilist pragmaatilise otsuse,“ rääkis Thaler.
„Kui te leiate Suurbritanniast sada sellist hääletajat, siis ma tahaksin nendega isiklikult rääkida,“ lausus ta.
Thaleri majandusuuringud on keskendunud otsustamise psühholoogiale. Ta uurib valearvestusi, ebakõlasid ning argumente, mis inimeste päriselus otsustusprotsessi mõjutavad.