"Niisamuti on sellega arvestatud ministeeriumide ühishoone rajamisel ja loodud võimalikult paindlikud tingimused kõigile seal töötavatele ja külastavatele inimestele. Selleks, et luua hoonetes sobivad tingimused ning liikumisvõimalused teeb RKAS koostööd erinevate erivajadustega inimesi esindavate ja koondavate ühingutega," ütles Idnurm.

Tema sõnul võetakse nii olemasolevate hoonete ligipääsetavuse parandamiseks kui ka uue kavandamisel arvesse väärtuslikke soovitusi, mis on saadud Eesti Puuetega Inimeste Kojalt ning MTÜ Ligipääsetavuse foorumilt. "MTÜ Ligipääsetavuse foorum osales ka superministeeriumi projekteerimise etapis ja nõustas projekteerijat," selgitas Idnurm.

Ministeeriumide ühishoones on näiteks erivajadustega inimeste ligipääsetavuse tagamiseks:

  • Invatualetid on olemas mõlemas tornis üle korruse
  • Administraatori töökoha planeerimisel arvestati ratastooli kasutava administraatoriga
  • Töölaudade kõrgus on reguleeritav kas manuaalselt või elektriliselt vastavalt inimese vajadustele
  • Tegevuspõhises kontoris valib töötaja endale sobiva töökoha, valides tavapärase või pehme mööbliga töökoha vahel
  • Hoone fuajees on eraldi tähistus nägemispuudega inimeste liikumise hõlbustamiseks
  • Liftides kasutatakse häälteavitamist, mis aitavad vaegnägijatel paremini orienteeruda
  • Hoones asuvad suuremad klaaspinnad on markeeritud infograafikuga, mis aitavad avatäiteid eristada, turnikeede tähistamine toimub järgmiste nädalate jooksul
  • Väljaspool hoonet paiknevad vaegnägijatel liikumist hõlbustavad spetsiaalsed tänavakivid, mis juhatavad hoone sissepääsudeni
  • Ühte nõupidamiste ruumi on paigaldamisel vaegkuuljate seade, mis võimaldab kohtumistel osaleda ka vaegkuuljatel
  • Mootorsõidukiga majale lähenemiseks on olemas nn tasku, kus on võimalik peatuda inimese sõidukisse pealevõtmiseks või sõidukist väljalaskmiseks, eraldi on tähistatud inva parkimiskohad

"Iga konkreetse hoone puhul sünnivad sobivaimad lahendused töötingimuste loomiseks ja liikumisvõimalusteks erivajadustega inimestele koostöös hoone kasutajatega, kes tunnevad seal töötavaid inimesi ja asutuse külalisi kõige paremini. Ligipääsetavuse parandamine on järjepidev tegevus ning kaasame protsessi erinevaid organisatsioone, mis omavad tegutsemiskompetentsi füüsilise, nägemis- ja kuulmispuude ligipääsetavuse osas," ütles Idnurm.

Ta tõdes, et ministeeriumide ühishoone on alles esimest kuud kasutuses ning uue keskkonnaga alles kohanetakse. "Kõik sisseelamisperioodil ilmnevad täiendavad parendamist vajavad murekohad leiavad kindlasti lahenduse," lubas ta.

Riigikogu liige, puuetega inimeste eestkõneleja Tiina Kangro kirjutas täna sotsiaalmeedias, kuidas külastas samuti värskelt valminud nn superministeeriumi ning ei suuda ära imestada, kui halvasti võib olla korraldatud ligipääsetavus ja ruumikorraldus ühes uues avalikus hoones.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena