Maksumaksjate liidu juht Lasse Lehis nimetas seda kavalaks ringiks: riik annab kõigile madalapalgalistele pealtnäha heldelt palka juurde, kuid võtab järgmisel aastal varuga tagasi. „Maksimaalne kaotus lõppeva aastaga võrreldes ei saa uuel aastal olla suurem kui 38 eurot kuus. Küll aga võib tekkida olukord, et inimene saab 500 eurot maksuvabalt kätte ja peab siis maksimumi hiljem korraga tagasi maksma. Ta saab kõigepealt 100 eurot ja siis maksab 138 eurot tagasi. See on see ebameeldiv pool,” tõi Lehis esile.

„Eks poed tahavad ju kliendilt kätte saada raha, mis läheb oma töötajate palgatõusuks. Seetõttu on raske saada täit arvutuslikku ülevaadet, kas ennekõike madalapalgalistele mõeldud maksuvaba miinimumi tõus ja mõnikümmend juurdevõidetud eurot ka kokkuvõttes võit on. Samal ajal tuleb öelda, et maksudest tekkiv hinnatõus on siiski väiksem kui üleüldine hinnatõus,” selgitas Lehis.

Jaekaubanduse töötajate palgatõusu puhul juhib Lasse tähelepanu sellele, et praegu on see rohkem seotud üleüldise palgasurvega, mitte tingimata uuest aastast rakenduva tulumaksuvaba miinimumi tõusuga.

Kui lepingus on kokku lepitud netopalgas, siis uuel aastal palk ei tõuse

„Rolli mängib ka see, kui palju on töölepinguid, milles palk on kokku lepitud netopalgana, mispuhul tööandja võtab tulumaksu endale ja töötaja ei pruugi üldse aru saada, kui palju ta (tulumaksuvaba miinimumi tõusuga – toim) võidab,” tõi ta esile ühe võimaluse, kuidas maksuvaba miinimumi tõus ei pruugi palgasaajale mingitki efekti anda.