Teaduskeskuse looja ja arendaja on seesama Skypargi meeskond, kes püstitab T1 Mall of Tallinna katusele vaateratta ning avab keskuse viimasel korrusel enam kui jalgpalliväljaku suuruse meelelahutusala. Batuudiala, ronimis- ja turnimislinnaku, autodroomi ja veel paljude muude atraktsioonide kõrval on meelelahutusala üks suurim magnet just Tallinna ja kogu Põhja-Eesti esimene käed-külge-teaduskeskus.

“Aga see pole tüüpiline teaduskeskus. Me seome SkyLABis kokku elamused, kogemused ja vähemal või rohkemal määral sportlikud tegevused,“ rääkis Skypargi meeskonda spetsiaalselt teaduspargi veduriks ja arendajaks värvatud Elyne Aaviksoo.

Elyne Aaviksoo selgitamas oma nägemust SkyLABi teaduskeskusest. FOTO: ANDREI OZDOBA

Maailma mitmetes teadusparkides avastusretkedel käinud Elyne on salapärane, kui jutt läheb aktsioonidele, millega üllatab SkyLAB oktoobris lapsi, koolinoori, tudengeid ja miks mitte ka nende vanemaid. Ta kergitas saladusloori vaid mõnelt teadusmasinalt, mille puhul on ühiseks nimetajaks käed külge.

“Näiteks tuleb inimestele mõeldud hamstriratas, karjumiskabiin ja sallide lennutamise õhurada. Ka toome keskusesse nn inimjojo, millega end nööri külge ühendatud rullikuga 7-meetrise lae all üles ja alla liigutada, nii et õige rütmi korral tuleb sellest väga korralik sõit kõrgustesse,” kirjeldas Aaviksoo. „Samuti tulevad keskusesse sellised eksponaadid, mis alati elevust tekitavad ja inimestele meeldivad, näiteks peegellabürint, interaktiivne liivakast ja keerlev tunnel. Ei puudu ka nikerdamis- ja ehitusnurk.“

Tähelepanuväärne on, et paljud teaduskeskuse atraktsioonid alles sünnivad siinsamas Eestis SkyLABi ja loovagentuuri Exporabbit koostöös. Exporabbit võitis sel kevadel loovuskonkursil Kuldmuna keskkonnadisaini kategoorias Tervishoiumuuseumi väga põneva näituse eest „Elada või mitte? Suhkur on küsimus“.

Skypargi ühe looja ja ideede generaatori Alar Kajari sõnul tuleb SkyLAB suuremal määral just avastus- ja elamuskeskus, kus on palju rõhku pandud liikumisele ja võistlusmomendile. „Me lähtume teadus- ja õppekeskuste loomise soovitusest, et 1/3 võiks olla uued asjad, 1/3 võiks olla meie keskkonda mugandatud atraktsioonid ning 1/3 nn vanad klassikud, mis juba varasemast inimestele tuttavad ning endiselt väga populaarsed,“ lausus Kajari. „Põhiline on rõhutada, et me tahame lastele pakkuda seninähtule lisaks uusi, siinsamas Eestis leiutatud teadusmänge, mida pole varem kuskil mujal tehtud,” lisas Kajari.

Alar Kajari ja Egle Puhk vaatavad üle oma tulevast mängumaad. FOTO: ANDREI OZDOBA

Visionäär Kajari usub, et nende T1 Mall of Tallinna teaduskeskus on hea platvorm koolidele, kes saaksid just seal juba sügisest alates läbi viia näiteks tööõpetustunde, tulevikus ka keemia- ja füüsikakatseid. "Me tahame, et lapsed tegeleksid Skypargis kõige sellega, millega üks laps oma lapsepõlves tegelema peab – turnimise, ronimise, hüppamise ja kõige muuga, kus tuleb pea tööle ja käed külge panna. Et lastel ei kaoks ära avastamine, leiutamine, meisterdamine ja mõtlemine," selgitas Kajari.

Kogu pere meelelahutuskeskus Skypark koos teaduskeskusega SkyLAB ning katusel kõrguva vaaterattaga avatakse kaubanduskeskuses T1 Mall of Tallinn oktoobris.

Jaga
Kommentaarid