Jootraha deklareerimata jätmise maksukadu võib olla üle 10 miljoni euro aastas. Mida teha?
Kui eeldada, et ühe restorani- või baariteenindaja keskmine jootrahasumma kuus on 300 eurot ja aastas 3600 eurot, ning arvestada kõiki toidu ja joogi serveerimisega seotud töötajaid, siis saame 18 100 töötaja kohta kuu jootraha hinnanguliseks kogusummaks 5,4 miljonit eurot, millest 20% tulumaksu oleks 1,1 miljonit eurot, arvutab Carel Kuus mullu Sisekaitseakadeemia finantskolledžis kaitstud lõputöös „Jootraha maksustamisega seotud probleemid Eestis“.
Tema hinnang 300 eurot kuus põhineb OÜ Swissotel Tallinn baari, restorani ja hommikusöögisaali töötajate seas läbi viidud anonüümsel küsitlusel, kirjutab Äripäeva portaal Finantsuudised.
„Küsitluslehti jagati välja 100 ja tagasi saadi 60, kuid kuut neist ei saanud lõputöös kasutada, kuna vastustest oli selgelt näha, et vastajad ei võtnud küsimustikku tõsiselt, ja jäi mulje, et töötajad ei olnud huvitatud õigete vastuste andmisest ega tahtnud enda andmeid avaldada.“
„Kõik 54 vastanut olid jootraha maksustamise vastu, kuna maksustamine võtab neilt liialt palju raha ja on lisakohustuseks. Lisaks sellele, et inimesed ei soovi maksta makse, näitab uuringu tulemus ka inimeste teadmatust oma kohustustest,“ kirjeldab Kuus uuringu tulemusi.
Kuuse sõnul kehtib praegu olukord, kus tulumaksu deklareerimine ja maksu tasumine jootraha saanud ja endale jätnud teenindaja poolt oleneb üksnes isiku südametunnistusest, sest puudub tõhus kontroll ja mõistlik reaalne võimalus vastavat kontrolli teostada.
Loe pikemalt Finansuudistest.