Eestinen.fi portaal vahendab Yle-st järgnevat lugu: Miamist väljuv lennuk hilineb. Lennuki ahjust tuleb kõrbelõhna ja seda peab kontrollima. Lennuk saabub Pariisi tund aega hiljem ja pere ei jõua edasilennule. 4-liikmeline pere magab tunde lennujaama pinkidel. Edasilennule tehakse piletid ilma lisatasuta. Soomes on pere 8 tundi oodatust hiljem.

Pere taotleb lennufirma Air France’i käest hüvitist. Nädal hiljem tuleb otsus – hüvitise suurus on 2400 eurot. Summa tundub suur, sest see kataks terve pere Ameerika-lennu pluss kahe nädala rendiauto kulud.

Ent selles pole midagi imelikku. Üha enam soomlasi taotleb lennufirmadelt hüvitist lendude hilinemise eest. Euroopa kohus tegi juba 10 aastat tagasi otsuse, et reisijal on õigus lennu ärajäämisega võrdväärsele hüvitisele, kui reisija saabub sihtkohta vähemalt kolm tundi oodatust hiljem, vahendab Yle.

Soome lennufirmalt Finnair on samuti suurenenud hüvitiste nõudmine, kuna reisijad on muutunud oma õiguste osas teadlikumaks. Lendude hilinemise tõttu tuleb Finnairile mitu tuhat hüvitise taotlust aastas.

Lendude hilinemistega on seotud ka üha enam tarbijakaitse vaidlusi – möödunud aastal ligi 1000. Lennufirmad pole eriti altid hüvitist maksma, aga enamus vaidlus laheneb tarbijate kasuks.

Hüvitist ei saa, kui hilinemine on seotud erakordsete asjaoludega, mida poleks saanud vältida. Tehniline viga on harva selline erakordne asjaolu, samas linnuga kokkupõrge või välgutabamus võib olla. Erakordseteks loetakse ka streike, ilmaga seotud asjaolusid, julgeolekuriske ja lennuturvalisust puudutavaid ootamatuid asjaolusid, poliitiliselt ebakindlat olukorda või lennuliiklust puudutavat otsust.

Euroopa kohtu hinnangul on tehniline viga harva see põhjus, mis välistab hüvitise maksmise. Sabotaaž, terrorirünnak, ehitusviga või linnuga kokkupõrge on erakordne asjaolu.

Hüvitise summa sõltub lennu pikkusest ja hilinemise kestusest. Tavapärane hüvitis on 250-600 eurot. Kui väljastpoolt Euroopa Liitu tuleva lennu pikkus on üle 3500 kilomeetri ja hilinemine üle 4 tunni, võib hüvitis olla 600 eurot reisija kohta. Näiteks kui 5-liikmelise pere tagasilend Bangkokist hilineb, võib hüvitis olla 3000 eurot. Hüvitis on suur, kuna see võib olla suurem kui tekitatud kahju.

Hüvitist saab taotleda otse lennufirma kodulehe kaudu. Lisaks on mitmeid ettevõtteid nii Soomes kui mujal, kes taotlevad hüvitisi kliendi eest. Teenusel peruutetutlennot.fi oli 2017. aastal ligi 7000 klienti. Käesoleval aastal on kliente juba 10 000.

Ettevõtte väitel pole reisijad teadlikud oma õigustest. Ette nähtud hüvitist taotleb alla poole reisijatest.

Lennufirmadel on hüvitiste osas eri suhtumine. Osa ei vasta üldse taotlustele, osa maksavad hüvitise kahe nädala jooksul. Ja siis on lennufirmad, kes poevad alati selle taha, et hilinemise põhjustasid ettenägematud asjaolud.

Hüvitiste vahendusfirmad võtavad tavaliselt omale 25-30 protsenti hüvitise summast. Paljud reisijad aga taotlevad hüvitist otse lennufirmalt või teenuse Flightright kaudu.

Hüvitiste puhul on huvitav nüanss see, et 600-eurose hüvitise võib saada ka sülelaps, kuigi pilet ei pruugi midagi maksta. Samuti makstakse hüvitist pagasi hilinemise eest ja seda tehakse kliendi esitatud tšekkide põhjal. Inimesed saavad omale osta terve garderoobi selga ja see makstakse kinni.