Sweet Spot festivalil kasutusel olnud sularahavaba süsteem inimestele valikut ei jätnud - festivalialal süsteemi raha laadimisel kaasnesid teenustasud ning pärast ei olnud võimalik alla 5 euro suurust summat tagasi saada.

„Käisin paar nädalat tagasi Sweet Spoti festivalil, millele vingele sularahata arveldamise süsteemis alustasid täna (06. august - toim) festivalil maksmata jäänud raha tagasimaksed ja tundub, et hoolimata kavalatest top-up skeemitamistest ja teenustasude vältimisest, jään siiski pika ninaga ilma oma kahest eurost," kurtis festivalil osalenu oma Facebooki seinal.

„Jah, ma tean Su lepingutest ja tingimustest, et top-up raha avaneb siis, kui kõik "päris" raha on kohustuslikult ära tarbitud, et alla viie euro raha tagasi ei anna ning et raha tagastamine (just nii nagu raha Sulle andmine) on teenustasuga, aga see ei tähenda, et see kõik poleks sama segane kui välisriigis teenitud töötasu deklareerimine mitteresidendile. Loodan, et saad osta mu kahe euro eest midagi toredat, näiteks Strawerry loodusliku joogikõrre (festivalihind 1.50€)," pahandas ta.

Ka teised festivalikülastajad jagasid oma pahameelt. "Kaotasin selle käepaela teemaga viis eurot," sõnas teine külastaja.

Sweet Spot Festivali PR ja turundusjuht Liina Karo rääkis, et festivali järel on korraldajad saanud erinevat tagasisidet. „Paljud on kiitnud süsteemi mugavust, kuid alati on ka inimesi, kellele uudsete lahendute kasutsele võtmine ei meeldi," tõdes ta.

Esimest korda 27.-28. juulil toimunud Sweet Spot Festivalil oli kasutusel Austria teenusepakkuja süsteem, millega oli festivalil ainsana võimalik maksta, teisi maksevahendeid kasutusel ei olnud. Küll aga võttis süsteem festivalialal raha laadimisel 1 eurost teenustasu ning festivali lõpus 5-eurost väiksemat summat tagasi saada ei olnud võimalik. Ka üle 5-eurose summa tagastamisega tuli korraldajale tasuda 1-eurone teenustasu. Ka Ärileht kirjutas hiljuti kõnealusest süsteemist, mis laseb korraldajal hulga raha teenida.

Festivali kodulehe järgi oli sularahavaba süsteemi üheks eesmärgiks turvalisuse küsimus, kasutusel olnud käepaelad, millele raha laeti, olid nimelised ja seotud konkreetse külastajaga.

Tingimused olid enne teada

Karo selgitas, et sularahavabasüsteemi kasutustingimused olid eelnevalt kõikidele festivalikülalistele saadaval. „Inimesed laadisid üldiselt raha üsna täpselt vastavalt sellele, kui palju oli plaanis kulutada," rääkis Karo.

Festivali kodulehelt leiab info, et tasuta raha peale laadimispunktid asusid Tallinnas restoranis Korsten, Armastus ja Hea toit ning Coca Cola Plaza fuajees. Punktid olid avatud vastavalt 24.-26. juulil kella 10-20 ja 24.-27. juulil kell 11-20. Festivalialal oli võimalik raha isiklikule käepaelale laadida kümnes laadimispunktis, kus laadimisega kaasnes 1-eurone teenustasu.

See, miks ei valitud sularahavaba süsteemina välja reklaamitud süsteemi kõrval kasutusele ka kaardimakset, oli Karo sõnul korraldaja otsus. „Paljud välismaa festivalid on samuti ostutoimingute kiirendamiseks ja turvalisuse huvides sularahavaba süsteemi kasutusele võtnud. Kui kombineerida seda muude maksevahenditega, kaotab sularahavaba süsteem oma mõtte," rääkis ta.

Boonusena on festivali kodulehel sularaha süsteemi raha lisamisel toodud boonusraha, mida 50 euro laadimisel lisandub 5 eurot, 100 euro laadimisel 10 eurot ning 400 euro laadimisel 50 eurot. Täpsustatud on, et boonusraha on võimalik kasutada ainult festivali baarides ning see kulub käepaelal olevast rahasummast viimasena.

Raha ülejääk

Festivali kodulehel on hoiatatud samuti, et alla 5-eurost summat ei ole võimalik sularahavabast süsteemist tagasi saada, suurema summa tagasimaksega kaasneb tasu 1 euro. Raha tagastamine toimub käepaela numbri alusel kuni 6. oktoobrini 2018.

Seda, kui palju oli selliseid inimesi, kellel käepaelale jäi summa, mida nad tagasi küsida ei saanud, Karo ei vastanud. „See summa ei olnud suur, osa sellest summast annetame ka Vähiravifondile," lisas ta.

Küsimusele, kas käepaelale jäänud raha oleks võimalik kasutada näiteks eeloleval Weekend festivalil, kus tuleb samuti sarnane süsteem kasutusele, vastas Karo eitavalt. „Tegemist on erinevate sündmustega, ka sularahavaba süsteemi teenusepakkuja on erinev, seega ei ole see paraku võimalik."